Umělá inteligence, nebo člověk? ChatGPT v experimentu potvrdil reálný přínos AI

Tomáš Richter
  • ChatGPT je aktuálně naprostý fenomén
  • Tato umělá inteligence nabývá na významu
  • Jak si AI vedlo v praktické testu?
Člověk a technologie
Člověk a technologie

V loňském roce se na technologickém poli přihodil takový malý zázrak. OpenAI, nezisková organizace zaměřená na vývoj umělé inteligence, představila nástroj, který si celosvětově podmanil širokou laickou i odbornou veřejnost.

Úžasný ChatGPT od OpenAI

ChatGPT je tak v rovině člověk vs. každodenní využití ztělesněním pomyslného vrcholu. Bez přemrštěných přízvisek totiž představuje nejnovější vývojovou větev v rámci umělé inteligence a strojového učení. Systém založený na dialogu, chápání a dorozumívání se domluví takřka v každém myslitelném lidském jazyce.

Jako datový podklad používá ohromný balík informací získaný z internetu. Ten je zpracováván pomocí metody Reinforcement Learning with Human Feedback (RLHF). Díky těmto atributům může v dohledné době najít širší uplatnění v celé řadě oborů. A právě na to se zaměřil nejnovější experiment slavného Massachusettského technologického institutu (dále jen MIT).

Nvidia umělá inteligence NeRF
Nvidia umělá inteligence NeRF

Čtěte také: GPT-4 představeno a je to bomba! ChatGPT se posunul na zcela novou úroveň


Vědci zkoumali praktický dopad

Do jaké míry může AI pozitivně ovlivnit vyhotovení odborných textů; ať už z pohledu kvality nebo úspory času? Zpráva MIT uvádí, že v přímém srovnání lidé využívající ChatGPT dokončili zadání výrazně rychleji než ti, kteří spoléhali jen na vlastní úsilí a vědomosti.

Hlavním motivem téměř 450 účastníků byla finanční odměna vyměřená za rychlost a kvalitu. K vypracování měli čas v rozmezí 20 až 30 minut v rozsahu zhruba 400 slov. Výčet tematických okruhů byl už s ohledem na na odbornost účastníků pestrý. Jiný úkol řešili lidé z marketingu, jiný manažeři, personalisté apod.

Fantastická produktivita

Pakliže realizační výstup zobecníme, tak výsledek je následující. Síla ChatGPT se naplno projevila hlavně v rychlosti psaní a koherenci. Účastníci, kteří se spoléhali pouze na sebe, tak i sebe soudržnějším a kvalitnějším zpracováním nebyli schopni test zvládnout ve srovnatelném čase jako ti, kteří si vzali na pomoc AI.

Skupina využívající ChatGPT byla při dokončování úkolů o 37 % rychlejší (17 minut vs. 27 minut) se zhruba podobným hodnocením kvality; ovšem s tím rozdílem, že každým dalším úkolem její progres rostl.

Vědci si povšimli ještě několika dalších nuancí, ale tím nejzásadnějším zjištěním je produktivita, která je díky ChatGPT nesporně vyšší. Celých 68 % dotázaných dokonce uvedlo, že výsledný text po chatbotovi nikterak needitovalo a odevzdalo v této syrové podobě, uvedl na svých stránkách finanční specialista Josh Bersin.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články