Umělá inteligence vzala Amazon útokem. Stvořila desítky knih, které pak byly na prodej. Zároveň tím vytvářela konkurenci autorům s originálními a kvalitními knihami. Jednoho z nich dokonce předběhla ve vydání jeho vlastního díla.
Vykradený autor
Deník The Washinton Postpřináší zajímavý příběh, který odhaluje, jaké problémy může na internetu způsobit obsah generovaný umělou inteligencí. Muž jménem Chris Cowell plánoval vydat knihu zaměřenou na vývoj softwaru, několik týdnů před jejím vydáním však zjistil, že na Amazonu už se prodává téměř identický kousek.
Stejný byl žánr i název. Text se jevil jako výtvor AI a autor této knihy se později ukázal jako smyšlená osobnost. Napodobeninu publikovalo vydavatelství inKstall, které mělo na účtě desítky dalších podobných knih od neexistujících autorů, kterými pravděpodobně ve všech případech byla právě umělá inteligence.
Amazon díla stáhl a momentálně nelze v internetovém obchodě najít konkrétní knihu ani vydavatelství. Cowell prozradil, že ho štve současný trend, kdy umělá inteligence vykrádá autory, vytváří nekvalitní obsah a zároveň je pro ně zbytečnou konkurencí. Dodává, že jiné autory to může demotivovat či úplně odradit od psaní.
Prodávat díla na Amazonu, která vytvořila pouze AI, není v tuto chvíli nijak výrazně omezeno. Hlavním problémem však nadále zůstává, že jazykové modely si umí vymyslet všechno možné. Zásadně tak zjednodušují tvorbu méně kvalitních textů, čehož někteří lidé využívají ke zvýšení návštěvnosti jejich webů. Do budoucna si tak budeme muset dávat mnohem větší pozor na to, jaký obsah konzumujeme a jestli autorem náhodou není AI.