Stephen Hawking před sedmi lety na konferenci technologií Web Summit v Lisabonu varoval, že vytvoření umělé inteligence by za určitých okolností mohlo být nejhorším objevem v historii naší civilizace. Zdůraznil však, že tato teze platí za předpokladu, že by se naplnily ty nejčernější scénáře.
Umělá inteligence může pomáhat, ale i ničit
„Úspěšná adaptace umělé inteligence v životě člověka může být největší stejně jako nejhorší událostí v dějinách. Zatím je těžké cokoliv předjímat. Nikdo vám teď zkrátka nedokáže říct, jestli nám AI pomůže, nebo nás v konečném důsledku zničí.“
Hawking tak v předstihu a v rámci několika vět shrnul to, co je nyní předmětem mnoha horlivých debat. Nicméně, realita je jiná. Umělá inteligence patří mezi nejfrekventovanější výrazy vůbec. Očekávání jsou vysoká a těch aspektů, jež se můžou s jejím plošným etablováním formovat, je celá řada.
Že praktické benefity převáží nad možnými nedostatky, považuje za evidentní i Bill Gates, informuje přední technologický server Mobilizujeme.cz. Ten se nedávno nechal slyšet, že AI v blízké budoucnosti zásadním způsobem ovlivní chování domácností i jednotlivců.
V tomto kontextu také zdůraznil, že díky plnění funkce osobního asistenta se může stát, že se Google dostane do velkých problémů, protože používání zaběhnutého formátu vyhledávačů nebude potřeba. Gates předpovídá, že americký gigant bude muset výrazně pozměnit těžiště svého podnikání, pokud chce přežít.