Astronomové zkoumají neznámou záři v centru vzdálené galaxie
Dle všeho by se mohlo jednat o probuzení masivní černé díry
Jaká je však skutečnost?
Tým astronomů z německé observatoře ESO zveřejnil své nejnovější prohlášení o pozorování „záhadné“ záře v centru stovky milionů světelných let vzdálené galaxie. Ta se za dosud nejasných okolností vlivem erupce objevila před pěti lety a do dnešních dní je velmi intenzivní. Dle názorů odborníků by se tak mohlo jednat o extrémně vzácný jev v podobě znovuprobuzení spící černé díry.
Bezprecedentní kosmický jev
Je nespornou pravdou, že se lidské chápání vesmíru a dějů v něm probíhajících v průběhu posledního století posunulo o mílové kroky vpřed. Přes to je však nutné podotknout, že jsme doposud dokázali nalézt či odhalit jen velmi málo odpovědí na otázky, které nedají spát vědcům a astronomům už po celé generace. Jedna taková se kupříkladu týká záhadné erupce v centru 300 milionů let vzdálené galaxie (označené jako SDSS1335+0728), jež byla před více než pěti lety poprvé pozorována vědci z německé ESO (Evropská jižní observatoř).
Konkrétně pak byla zachycena dalekohledem Zwicky Transient Facility (ZTF), umístěném na hoře Palomar a ihned se stala cílem mnoha spekulací a domněnek. Bezprostředně po prvním zpozorování totiž erupce vytvořila ohromnou záři, jež však dosud ztratila jen málo ze své původní intenzity. Vzhledem k bezprecedentnosti tohoto jevu je ovšem takřka nemožné vysvětlit, proč tomu tak je.
Ač tedy v průběhu oněch pěti let od pozorování padlo mnoho názorů na to, co za tímto unikátním jevem může stát, tím obecně nejuznávanějším je ten, že jsme svědky znovuprobuzení obří černé díry nacházející se v centru této vzdálené galaxie. Dle této domněnky by tak záři produkoval plynný materiál, který krátce před pohlcením dosahuje extrémních teplot. Dle vedoucí studie a astronomky Pauly Sánchez-Sáez, by to pak bylo vůbec poprvé, co bychom viděli černou díru „zapnout“ v reálném čase.
Vědci v posledních měsících provedli důkladnou analýzu několika archivovaných pozorování a došli k názoru, že samotná galaxie nyní vyzařuje daleko vyšší množství světla napříč vícero vlnovými délkami a to včetně ultrafialového, optického, i infračerveného. To by dle všeho také mohlo nasvědčovat zániku zbloudilé hvězdy, jež se v průběhu svého putování příliš přiblížila k neaktivní černé díře. Méně pravděpodobnou tuto myšlenku činí pouze fakt, že podobné události, či výbuchy supernov trvají pouze dny až měsíce.
Astronomové tak dle konečného vyjádření Sánchez-Sáezové nejsou o nic moudřejší a i nadále hodlají pokračovat v průzkumu tohoto neobvyklého děje na základě budoucích pozorování tamějších jevů.