Komunikace pomocí laseru. NASA testuje novou technologii pro vesmírné mise

Dominick Tomanec
  • Výzkumníci z NASA hlásí mimořádný pokrok v laserové komunikaci
  • Úspěšně ji totiž otestovali při přenosu videí a fotografií na ISS
  • Co o tom víme?
NASA úspěšně otestovala laserovou komunikaci skrze přenos fotografií domácích mazlíčků
NASA úspěšně otestovala laserovou komunikaci skrze přenos fotografií domácích mazlíčků

Výzkumné týmy z vesmírné agentury NASA prohlásily vlastní nedávné testování laserové komunikace s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) za mimořádný úspěch. Nejen, že při nich bylo dosaženo bezproblémového navázání spojení v rámci několika málo vteřin, ale také vyslání a úspěšného přijetí velkého množství souborů ve formě videí a fotografií. Je tedy možné, že se dlouhá éra radiofrekvenční komunikace blíží ke konci?

Gigabajty souborů za vteřinu

Již od samého počátku dálkové bezdrátové komunikace kladli výzkumníci a inženýři mimořádný důraz na dostupnost, kvalitu a dosah signálu, jenž byl pro její potřeby nezbytný. Se začátkem světových vesmírných programů ovšem postupně začala nabývat na významu i možnost odesílání komplikovanějších řídících povelů a později dokonce celých souborů. Klasická radiofrekvenční komunikace však časem v tomto ohledu ukázala svá omezení a četné problémy, jež by v budoucnu mohla způsobit. Dle nejnovějších zpráv z agentury NASA se ale zdá, že i na toto již máme řešení.

Minulý týden totiž byla několika vědeckými týmy úspěšně otestována nová technologie pro laserovou komunikaci v rámci programu SCAN (NASA Space Communications and Navigation). Přesněji se jednalo o celou řadu pokusů, během nichž byl navazován signál mezi pozemským řídícím střediskem a ISS, prostřednictvím orbitálního komunikačního satelitu LCRD. Ke zpracování pak bylo využito speciálního reléového systému, jenž umožňuje odesílání násobně vyššího objemu dat, než klasická radiofrekvenční zařízení. Finální naměřená rychlost přenosu tedy nakonec dosáhla hodnoty 1,2 gigabitu za sekundu.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) skončí v roce 2031
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) skončí v roce 2031

Čtěte také: Nečekaný objev. Kolem planetky krouží měsíc rozdělený na dvě části


Fotografie a videa domácích mazlíčků

Rozhodně také stojí za zmínku, že ony přenášené testovací soubory byly fotografie a videa domácích mazlíčků patřících členům zúčastněných týmů ILLUMA-T, LCRD a HDTN. Množství pejsků a koček se tedy nejen stalo zábavným rozptýlením pro výzkumníky a inženýry NASA, ale také užitečnou a hodnotnou součástí celého projektu, jenž má nezpochybnitelný potenciál pro budoucí generace vesmírného dobývání. Zajímavé je ale také to, že se rozhodně nejedná o první zvířata, jejichž nahrávky byly do vesmíru vyslány laserem. Toto prvenství totiž již několik měsíců drží mourovatý kocour Taters.

Jak již bylo výše zmíněno, vesmírný program SCAN a jeho výsledky jsou dost možná předzvěstí zavedení zcela nového způsobu komunikace, jenž pomůže nejen na Zemi, ale především ve vesmíru. V blízké budoucnosti se tak právě tato technologie může stát nedílnou součástí četných expedic a cest na více, či méně vzdálené komické objekty.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články