Rusko před víc jak dvěma týdny vyprovokovalo na Ukrajině válečný konflikt
Na východě tak dle ekologů neumírají jen lidé, ale pozvolna trpí i planeta Země
Kromě toho, že je válka utrpením pro lidské životy, jde také o environmentální katastrofou. A ta se tuplem dotkne nás všech, kdo modrou planetu Zemi využíváme k životu. Rozpovídal se o tom generální tajemník OSN, Antonio Gutteres.
Válka na Ukrajině ničí planetu
Ten v rozhovoru pro BBC řekl, že klimatická situace se postupně zhoršuje a velkou ranou je pro ní také ničivá válka na Ukrajině. Gutteres přímo řekl, že mezinárodní summit COP26 bohužel odpovědi na klimatické otázky nepřinesl. A aktuální dění na Ukrajině celý stav ovzduší ještě zhoršuje.
A to nemluví jen o toxickém prachu z explozí či potenciálním riziku radioaktivního neštěstí. Problém je prý hlavně v tom, že kvůli válečnému konfliktu se řada evropských zemí začne znovu víc a víc spoléhat na fosilní paliva, v čele s uhlím a pohonnými hmotami benzínem a naftou.
Evropa přitom těsně před vypuknutím konfliktu stála na pokraji odklepnutí tzv. Zelené dohody (Green deal). Ta si dává za úkol všemi možnými prostředky omezit produkci uhlíkových emisí a skleníkových plynů v průběhu dekád 2030, 2040 až do roku 2050, kdy měla být Evropa 100% klimaticky neutrální.
A například Ukrajina, která před invazí ruských vojsk patřila k třetímu místu v produkci uhlí v Evropě, sama podepsala dohodu, dle které se zavazuje k zastavení produkce a spalování uhlí do roku 2035.
S tím, jak na Ukrajině řádí Putinova vojska, se ale tyto mety pozvolna vzdalují a je to logické. Ukrajina bude potřebovat znovu vybudovat celou infrastrukturu v poničených městech a dodat občanům energii. Řada lidí je totiž aktuálně ve válečných zónách zcela bez proudu či teplé vody.
Co si o dopadech války na Ukrajině myslíte vy, bude to mít pro naši planetu nedozírné následky a ještě to zhorší aktuální klimatickou situaci?