Čokoláda je jedním z nejoblíbenějších zákusků mnoha lidí. Málokdo ale ví, jak se vyrábí, a ještě menší procento má povědomí o tom, jaké důsledky má pěstování potřebných surovin. Tým evropských výzkumníků odhaluje pozadí produkce této pochutiny.
Největší produkce čokolády na světě
Výsledky bádání přináší ve svém článku server ArsTechnica. Největší podíl na produkci čokolády mají africké země Ghana a Pobřeží slonoviny. Až dvě třetiny veškerých kakaových bobů se dováží právě odtud. Tamní pracovní podmínky ale nejsou zrovna ukázkové. Výplata tvoří jeden dolar za den a děti jsou zneužívány k práci. Navíc je tu i jiný problém.
Řeč je o odlesňování. K pěstování bobů se budují rozsáhlé plantáže a kvůli nedostatku prostoru se kácí většina zdejších lesů. Důsledkem toho jsou klimatické katastrofy a v současné době neexistují žádné aktualizované mapy těchto plantáží, které by rozsah problému přibližovaly. Světlo do této situace se pokusil vnést právě evropský průzkum.
Tým spolupracovníků nejdříve zmapoval situaci podle dostupných satelitních snímků a poté do míst vyslal kolegy, aby jejich teorie ověřili. A výsledky byly otřesné. Téměř 40 % veškerého území tvoří farmy a nezbyl tu skoro žádný původní les. Plantáže také často zasahují nemalou částí i do chráněných území. Na Pobřeží slonoviny je to až 15 %.
Nikoho asi nepřekvapí, že všechny tyto operace spojené s odlesňováním jsou neprůhledné a těžko se o nich zjišťují informace. Týmu výzkumníků proto patří respekt za odvedenou práci a přiblížení stavu této neblahé situace, která bude vyžadovat komplexní řešení, a proto je nutné rozšiřovat povědomí o tomto problému.