Klimatická krize je velkým tématem i ve vědecké komunitě
Výzkumníci přicházejí s novými nápady, jak se zbavit emisí oxidu uhličitého
Vědci z Kalifornie přišli s radikálním, ale poměrně levným řešením
Tým vědců z Kalifornské univerzity zkoumá možnosti řešení, které by mohly vyřešit klimatickou krizi. Jeden z jejich nejnovějších výstupů je poměrně radikální, ale potenciálně dostupné řešení, která by klimatickou krizi vyřešilo jedním vrzem.
Řešení klimatické krize za pakatel
Článek s řešením byl publikován v časopise Proceedings of the National Academy of Science. Vědci v něm navrhují, že by se měly pěstovat plodiny, které přirozeně vychytávají oxid uhličitý. Posléze se má tato vegetace uchovávat v zakonzervovaném stavu pomocí soli na bioskládkách.
V případě správného a masového použití by tuna vychytaného oxidu uhličitého stála pouhých 60 dolarů (1 500 korun). To v porovnání s dalšími navrhovanými řešením, jako je například ochladit planetu pomocí štítu z měsíčního prachu, je vskutku zanedbatelná částka.
Celé řešení má jeden háček. Po sklizení rostlin se jejich biomasa rozkládá a uvolňuje se zlý oxid uhličitý a metan. Výzkumníci navrhují řešení v podobě vysušení pomocí soli. To má zajistit zafixování oxidu uhličitého v biomase na tisíce let.
Druhým dechem výzkumníci dodávají, že jejich řešení by mělo být součástí velkého balíku opatření, které povedou ke snížení emisí oxidu uhličitého, produkování čisté energie ze solárních a větrných zdrojů a uchovávaní této energie na pozdější využití.