Vědci se neshodnou na tom, kolik času mají děti trávit před obrazovkami
Je pro děti lepší, aby rozvíjely své schopnosti s telefonem či tabletem v ruce, nebo jim naopak přístup k těmto zařízením odepřít? Očividně nejen rodiče, ale ani vědci v tom zatím nemají jasno.

TIP: Modré světlo z obrazovek počítačů a telefonů poškozuje mozek
Od roku 1997 se již více než zdvojnásobil čas u maximálně dvouletých dětí strávený před obrazovkami. Trend je tedy jasný a díky technologické revoluci odstartované především vynálezem internetu a dotykových displejů nic nenaznačuje tomu, že bychom se měli zase někdy vrátit k předchozímu, řekněme ne-technologickému způsobu života.
Co říkají studie
Vědci tak stále zjišťují, jestli je to pro děti a jejich mozky dobré, nebo ne. Nejde totiž jen o to vědět, kolik času stráví děti před televizemi, smartphony, či tablety, ale spíše je důležitější zjistit, jaký to má dopad na jejich zdraví a vývoj. Ovšem problémem je, že různé výzkumné projekty přicházejí s úplně odlišnými výsledky.
Například loňská studie Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, do které bylo zapojeno 35 tisíc amerických dětí, tvrdí, že pár hodin strávených před obrazovkami může být pro děti vlastně dobré. Prý vede k lepším sociálním a emočním dovednostem oproti dětem, které netráví čas před obrazovkami vůbec.
Naopak studie z roku 2018, Preventive Medicine Reports, říká, že už jen více než jedna hodina denně strávená před obrazovkou znamená pro dítě spoustu problémů, například horší sebeovládání, větší obtíže při vytváření nových přátel, či menší emoční stabilitu.
Bizardní na tom celém je, že obě studie byly postavené na stejných datech, ale různě interpretované.
Co s tím mají dělat rodiče?
Na světě už je více než stovka studií, jenže co si z toho mají odnést rodiče? Podle nás by bylo nejlepší, aby se každý rodič věnoval svému dítěti a sám vyzkoušel, co je pro dítě nejlepší. Pokud si žádá o pozornost, tak mu ji věnovat, ale pokud chce do ruky třeba smartphone nebo chce něco sledovat v televizi, tak mu to klidně také dopřát. Ale vždy sledovat, jaké to bude mít následky, jestli pozitivní, nebo negativní. Vhodné je nastavit alespoň základní pravidla, jako nechodit s telefonem do postele nebo jej používat před spaním, ukazovat dítěti k čemu může být smartphone užitečný a kdy je naopak lepší použít vlastní mozek, apod.
zdroj: futurism, yourhealth, vlastní
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.