Vědci vytvoří „mechanické stromy“, které budou odsávat oxid uhličitý

Matyáš Kunst
  • Americký univerzitní profesor přichází s nápadem snížení koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu
  • Mechanické stromy mohou pomáhat pomocí disků potažených chemickou pryskyřicí
  • V současné době vzniká první farma těchto zvláštních „stromů“
Obrázek oxid uhličitý
Obrázek oxid uhličitý

Je to ohromně jednoduché řešení, které je však velmi těžko proveditelné. Nejednoho z nás určitě napadla v souvislosti s rostoucí koncentrací skleníkových plynů otázka. A proč je prostě nějakým způsobem nezachytáváme? Tento způsob eliminování oxidu uhličitého je však komplikovaný hned na několika úrovních, přičemž tou hlavní komplikací je cena. Profesor Arizonské státní univerzity však věří, že našel odpověď.

Mechanický strom, který zachycuje oxid uhličitý

Mechanický strom, který bude sezobávat molekulu za molekulou oxidu uhličitého? S touto ideou přišel profesor Klaus Lackner, který věří, že se jeho projekt uchytí. Vesměs by to byl geniální nápad, otázkou je však cena a efektivita.

„Jsou to v podstatě vysoké vertikální sloupy potažené chemickou pryskyřicí s diskem o průměru asi metr a půl, přičemž disky od sebe budou vzdáleny zhruba 5 centimetrů. Když přes ně proudí vzduch, povrch zachytává oxid uhličitý. Disky naplní svou kapacitu přibližně po dvaceti minutách, následně klesnou do sudu pod nimi, kde se CO2 uvolňuje do uzavřeného prostředí,“ popsal v rozhovoru, který najdete v časopise Inverse.

Továrny oxid uhličitý
Továrny oxid uhličitý

Čtěte také: Zemské jádro se podle vědců ochlazuje mnohem rychleji, než se čekalo


Pokud vám to přijde jako další z neuskutečnitelných vizí, které skončí v propadlišti dějin, měli byste vědět, že Lackner dostal od Ministerstva energetiky dotaci v hodnotě dvou a půl milionu dolarů! První farma na pohlcování oxidu uhličitého by dokonce měla vzniknout již v dubnu letošního roku, a v plánu má profesor otevřít tři. Jediné uskupení těchto „stromů“ by mělo za den pojmout až 330 tun CO2.

Profesora straší laxní přístup úřadů

V rozhovoru Lacker také vyjádřil obavy z laxnosti úřadů, která může našim budoucím generacím pořádně zavařit. Právě především ministerstvo energetiky USA vynálezce vyděsilo, když konstatovalo, že jeho projekt je v podstatě u konce a že se postupně bude pracovat na jejím začlenění. To přitom není vůbec pravda, celá technologie je teprve na počátku dlouhé cesty. „Poté, co ministerstvo tuto technologii 30 let zanedbávalo nemůže jen tak říct, že je projekt hotov a že existují i další firmy, které vědí jak na to“, dodal.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matyáš Kunst - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články