Vesmírný dalekohled Jamese Webba má problém, na který se ani nepomyslelo

Luboš Srb
  • Webbův teleskop je úžasné dílo lidstva
  • Ani tento kus techniky však není bez vrásek
  • Vědci tvrdí, že chrlí možná až příliš mnoho dat
Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Vesmírný dalekohled Jamese Webba

Když byl v loňském roce vesmírný teleskop Jamese Webba vypuštěn do vesmíru a začal posílat první úchvatné snímky z vesmíru, bylo to něco nepopsatelného. Lidstvo má najednou nástroj, se kterým může sledovat nejen vzdálené objekty ve vesmíru a hledat nové planety, na kterých by potenciálně mohl být život, ale také sledovat zrod a zánik hvězd, ale i všech dosud ne dobře zmapovaných vesmírných objektů.

Teleskop Jamese Webba je skvělý, možná ale až moc

To, že trvalo opravdu neskutečně dlouhou dobu celý projekt dotáhnout až do fáze, kdy došlo k vynesení do vesmíru a docestování do zamýšlených prostor v naší sluneční soustavě, je jedna věc. O to větší nadšení očividně zavládlo, když se vše povedlo na jedničku. Ovšem technika, která je teď u Webbova teleskopu velice pokročilá a posílá zhruba 50 GB dat denně ke studování, má jednu vadu na kráse.

Jak uvádí server MIT Technology Review, tak neustále z vesmíru na Zemi posílané velké množství dat znamená, že jsou teď vědci poměrně dost zahlceni a nemají tak dostatek času studovat vše dopodrobna a přinášet kvalitnější publikace se závěry o tom, co bylo odhaleno, ale spíše chvátají s touhou po nějaké senzaci, která se nemusí opakovat a kterou vám může pomalu ze dne na den vyfouknout někdo jiný.

Planeta Mars
Planeta Mars

Čtěte také: Teleskop Jamese Webba pořídil první snímky Marsu. Je to parádní podívaná


Je toho víc, než jsme očekávali

Heidi Hammel, která je viceprezidentkou pro vědu v Association of Universities for Research in Astronomy, řekla: „Bylo to víc, než jsme očekávali. Jakmile jsme přešli do provozního režimu, bylo to prostě nonstop. Každou hodinu jsme se dívali na galaxii nebo exoplanetu nebo vznikající hvězdu. Bylo to jako hasičská stříkačka.“ 

Emilian Merlin z University of Rome tvrdí, že na předtiskovém serveru arXiv byly zveřejněny „tuny nerecenzovaných článků“, což je v takto krátkém období minimálně na pováženou. Podle Merlina by bylo potřeba takové nové věci zkontrolovat klidně desetkrát nebo i stokrát, než dojde k publikaci vědecké studie.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články