Vesmírný dalekohled Jamese Webba může být v provozu déle, než se čekalo

Luboš Srb
  • NASA dostala do vesmíru nový dalekohled Jamese Webba
  • Aktuálně je na cestě do cílové destinace vzdálené asi 1,6 milionů kilometrů od Země
  • Podle propočtů bude mít nakonec více paliva a vydrží fungovat déle, než se čekalo
Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Vesmírný dalekohled Jamese Webba

Vyslání nového vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který má prozkoumávat vesmír a hledat nejen stopy života, ale také číst minulost, přecházely ohromné přípravy. Koneckonců pokud by došlo k nějakým problémům, tak by bylo na dálku velice obtížné provést jakékoliv opravy.

Webbův dalekohled může být v provozu i déle než 10 let

Původně americká agentura NASA předpokládala, že by mohl teleskop fungovat 5 až 10 let, ale už první výpočty po dosažení oběžné dráhy Země a putování dále vesmírem prozradily, že paliva nakonec zůstalo více, než se čekalo Takže v provozu může být Webbův dalekohled klidně více než 10 let.

Samozřejmě NASA ve své tiskové zprávě dodává, že stát se může cokoliv a je spousta faktorů, které mohou negativně ovlivnit celou misi a její trvání. Takže ještě není důvod k oslavám, protože zatím ještě není teleskop na svém místě a svou práci tedy ještě ani nezačal.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Vesmírný dalekohled Jamese Webba

Čtěte také: Webbův teleskop má odhalit největší tajemství vesmíru


Proč má nakonec stroj více energie, než se čekalo?

Důvodem, proč zůstalo více pohonných hmot, je především vyšší přesnost letu rakety Ariane 5, která vynesla vesmírný teleskop Jamese Webba na oběžnou dráhu Země. A také je to díky přesnosti prvního a druhého korekčního manévru uprostřed kurzu – malých úprav trajektorie, které kosmická loď dokončila ve dnech od startu a nastavila ji na cestu k cíli zhruba 1,6 milionů kilometrů od Země.

Právě vzdálenost teleskopu od Země je naprosto klíčová k tomu, že pokud by se něco stalo, tak bude velmi těžké ne-li nemožné chybu opravit a vyřešit. To je velký rozdíl od Hubbleova teleskopu, který mohli astronauti opravovat v případě nesnází a i proto slouží nikoliv původně stanovených 15 let, ale již 30 let.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články