Vyhledávač Googlu nově pozná, když někdo nepřímo volá o pomoc

Matyáš Kunst
  • Google vylepšuje identifikování frází spojených se sebepoškozováním či násilím
  • Pomoci má umělá inteligence s názvem MUM
  • Ta rozpozná i složitější souvětí a následně nabídne adekvátní pomoc
Google logo
Google logo

Mnoho lidí se v těžkých chvílích obrací na internetové vyhledávače a s pocitem anonymity hledají odpovědi na řešení takových situací. Na tom není vesměs nic špatného a věříme, že mnohdy je internet opravdu schopen pomoci. Problém nastává ve chvíli, kdy lidé začnou vyhledávat témata jako sebevražda, sebepoškozování, domácí násilí a tak podobně.

Společnost Google si naštěstí takových případů všímá a nově do svého vyhledávače implementuje umělou inteligenci, která zajistí snažší pomoc.

Google vám pomůže najít pomoc

Pokud se do internetového vyhledávače Google pokusíte napsat frázi, která má co dočinění se sebepoškozováním, nebo snahou vyhledat pomoc v situacích, kdy jste obětí násilného jednání, jako první by vám měla vyskočit tabulka s frází “pomoc je k dispozici“. Ta běžně obsahuje několik uklidňujících slov a telefonní číslo na linku bezpečí.

Může se však stát, že osoba do vyhledávače zadá frázi týkající se obtížné životní situace, ale protože to napsala přímo, nýbrž delším souvětím, Google nemusí volání o pomoc rozpoznat. Právě s tím by měla pomoci umělá inteligence MUM, která byla představena na loňské konferenci IO.

Podle společnosti by nová funkce měla přesněji rozpoznat širší škálu vyhledávání osobních krizí a nabídnout adekvátní pomoc.

Google plánuje hned několik změn vstříc udržitelnosti
Google plánuje hned několik změn vstříc udržitelnosti

Čtěte také: Google Chrome 100 je venku! Nad největší změnou zřejmě budete kroutit hlavou


 Společnost již umělou inteligenci využívá

„MUM je schopen nám pomoci porozumět delším, nebo složitějším dotazům typu ‚proč mě napadl, když jsem řekla, že ho nemiluji‘. Člověku je jasné, že se tento dotaz týká domácího násilí, ale pro naše systémy jsou stále obtížně pochopitelné,“ řekla pro magazín The Verge Anne Merrittová, produktová manažerka společnosti Google pro oblast zdraví a kvality informací.

Google s umělou inteligencí již nějaké zkušenosti má, již dva roky používá také systém BERT, který pro změnu pomáhá s blokací nevyžádaného explicitního obsahu. Společnost tvrdí, že se díky tomuto systému podařilo snížit počet neočekávaných explicitních výsledků hledání až o 30 %.


Autor článku

Matyáš Kunst - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články