Německý Zeiss přišel s novou variantou rozšířené reality
Technologie Multifuncional Smart Glass zamíří do aut, či domácností
Může tenhle vynález změnit svět?
Oboustranně průhledné, čistě skleněné obrazovky jsou velmi populárním futuristickým prvkem ve sci-fi filmech, či hrách. Co kdyby se ale mohly stát realitou?
Dle informací magazínu New Atlas totiž německá společnost Zeiss právě to chystá. Již brzy bychom se tak mohli setkat s rozšířenou realitou, kterou bude možné za pomoci holografické technologie promítat, kdekoliv vás jen napadne. Co vám o tom tedy můžeme povědět?
Obrazovka kdekoli vás napadne
Technologický gigant Zeiss chystá na již dlouho očekávanou technologickou konferenci CES 2024 něco velkého. Tím má být zbrusu nová holografická technologie Multifunctional Smart Glass, která má nabídnout jednoduchou rozšířenou realitu kdekoliv a kdykoliv. Sám výrobce totiž tvrdí, že ji lze mít na jakémkoliv průhledném povrchu, od skla automobilu, až po okno v kuchyni. Jak je to ale možné?
Multifunctional Smart Glass totiž funguje na principu velmi tenké polymerní fólie, jež stačí na onen průhledný povrch nalepit. Promítaný obraz pak při obrazu nabude dokonalé ostrosti a viditelnosti (a to dokonce i při denním světle). Tato technologie tak může skvěle posloužit v domácnosti, při zobrazování teploty, či času na okno, nebo pohodlnějšímu ovládání chytré domácnosti ve 3D.
Tato novinka však byla od začátku koncipována především pro řidiče. Tím samozřejmě nemyslíme jen ty automobilové, ale i strojvedoucí, nebo piloty.
První zmiňovaná skupina si tuto technologie nejspíše vychutná nejvíce. Řidiči totiž mají v inteligentních autech možnost promítání na všechna okýnka (včetně zadního), díky čemuž mohou mít stylové, interaktivní informace bez nutnosti hledání v palubním počítači.
Jako příklady můžeme uvést navigaci na předním skle, parkovacího asistenta na zadním, či minoritní informace typu čas/teplota na bočních oknech. Tuto novinku Zeiss představila již na loňském veletrhu IAA Mobility 2023 v Mnichově.
Poslední dvě novinky jsou však jako z jiné doby. Něco takového jsme doposud mohli vidět ve snímcích typu Blade Runner, nebo Hvězdné války.
První z nich je takzvaná holokamera, jež využívá velmi chytrý trik. Již zmiňovaná fólie má totiž skvělou schopnost odvádění dopadajícího světla do určitého bodu. V tomto případě je tímto bodem kamerový senzor, který doslova snímá vše, co se před „obrazovkou“ nachází, zrovna jako naše mobilní telefony.
Podobná technologie by mohla znamenat revoluci v designu nových generací smartphonů. Z těch by totiž na úkor velikosti a futuristické průhlednosti displeje mohli zmizet konvenční přední a zadní fotoaparáty, které by byly nahrazeny právě tímto způsobem.
Druhou, snad ještě zajímavější (je-li to vůbec možné) novinkou je funkce plovoucích tlačítek. To v praxi znamená, že do prostoru promítaná holografická tlačítka bude možné klikat, obraz bude možné posouvat a ikonky rozmisťovat v „zorném“ poli promítání. To vše pomocí ručních gest a hlasových příkazů.