Recenze Xiaomi Smart Air Purifier 4 – Čistý vzduch ve dne v noci

Luboš Srb
  • Chcete doma dýchat čistý vzduch?
  • Otestovali jsme chytrou čistiku Xiaomi Smart Air Purifier 4
  • Vhodná je navíc i pro alergiky, více prozradí naše podrobná recenze
Xiaomi Smart Air Purifier 4 recenze
Xiaomi Smart Air Purifier 4 recenze

Říká se, že technologie mohou být skvělým pomocníkem, pokud s nimi umíte pracovat. V případě chytré čističky vzduchu od Xiaomi bych tuhle známou formulaci trochu předělal – protože tento produkt funguje skvěle, pokud zvládnete stisknout jediné tlačítko, nebo dokonce můžete mít vše 100% zautomatizované a o nic se vlastně ani nestarat.

Otestovali jsme Xiaomi Smart Air Purifier 4, který disponuje vysokým výkonem a účinností, přitom vyjde na celkem sympatických zhruba pět tisíc. Co byste o této chytré čističce předního výrobce různých gadgetů do chytré domácnosti měli vědět před pořízením a na co si dát případně pozor? To prozradí naše podrobná recenze.

Design a konstrukce, ovládání

Kvádr o rozměrech 250 x 250 x 555 mm a hmotnosti 5,6 kg vypadá celkem jednoduše a moderně. Díky zakulaceným rohům se nemusíte obávat případného zranění, pokud by do něj někdo omylem naboural. Menší OLED displej a port na nabíjecí kabel jsou pak dvě komponenty, které jasně říkají, kde je přední strana a kde ta zadní. Jinak jsou skoro všude samé mřížky, kterými po stranách čistička nasává vzduch a horem pak vypouští vzduch vyčištěný a zionizovaný.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 recenze
Xiaomi Smart Air Purifier 4 recenze

Pokud by se zde dalo něco vytknout, tak je to kratší nabíjecí kabel, který je výrobcem dodávaný v balení. Nemá totiž ani 1,5 metru, takže se možná neobejdete bez prodlužky. Xiaomi Smart Air Purifier 4 byste totiž měli umístit do místnosti tak, aby kolem něj bylo ze všech stran nejméně 20 centimetrů prostoru. A s ohledem na efektivitu čištění je logicky dobré nemít čističku někde úplně schovanou v rohu místnosti.

Zprovoznění čističky je jednoduché. Stačí ji připojit do zásuvky a poté můžete téměř vše ovládat přes dotykový OLED displej. Ale rozhodně si stáhněte i mobilní aplikaci Xiaomi Home, do které můžete produkt přidat a ovládat pak přes internet klidně z druhého konce světa (nebo např. dostávat upozornění na nutnost výměny filtru). Čistička má totiž Wi-Fi (2,4 GHz) a umí se připojit k vašemu routeru a získat tedy přístup k internetu. Propojení s mobilem je otázkou pár minut a není to nic složitého, stejně jako u ostatních produktů z ekosystému Xiaomi.

Xiaomi Smart Air Purifier 4
Xiaomi Smart Air Purifier 4

Funkce a možnosti chytré čističky od Xiaomi

Xiaomi Smart Air Purifier 4 je podle slov výrobce vhodná do místnosti o velikosti 28 až 48 metrů čtverečních (ale může být samozřejmě i v menších místnostech). V našem testu jsme ji vyzkoušeli v místnosti necelých 30 metrů čtverečních, takže velikost prostoru k vyčištění by ji problém dělat nemělo.

Produkt od Xiaomi má předfiltr s aktivním uhlíkem, který má mít až 99,97% účinnost při zachycení jemných částic (PM2.5, tedy do velikosti 2,5 mikrometru). Jinými slovy, čistička by si měla poradit s bakteriemi, pylem, či roztoči, takže se může hodit pro alergiky. Ale kromě toho dokáže ze vzduchu odstranit i výpary z vaření, či různé nepříjemné pachy a znečišťující látky. A ještě k tomu díky generátoru záporných ionitů tzv. zionizovat vzduch, což také přispívá k lepšímu zdraví.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 recenze
Xiaomi Smart Air Purifier 4 recenze

Čtěte také: Recenze Tesla Smart Power Strip – Ovládejte zásuvky chytře přes smartphone


Na displeji čističky, nebo v mobilní aplikaci, pak můžete sledovat, jak čistý máte vzduch. Konkrétně vidíte na prvním místě množství prachových/pevných částic PM2.5 (vše do hodnoty 20 je dobré, přičemž čím menší číslo, tím čistší vzduch), dále pak i teplotu a vlhkost, což jsou taktéž praktické ukazatele.

Běžně jsme měli v místnosti v Praze hodnoty PM2.5 pod 5, tedy vzduch byl čistý a prakticky jej nebylo ani potřeba čistit. Pokud jsou ale otevřená okna a jsme v pylové sezóně, kdy všechno hned nalétá dovnitř, je čistička k nezaplacení. Nejprve je logicky potřeba zavřít okno a až poté začít s čištěním vzduchu od pylových částic.

Praktické je také vyčištění vzduchu kvůli výparům při vaření, kde už hodnoty například při smažení dosahovaly extrémních a zdraví nebezpečných hodnot. V každém případě čističku Xiaomi Smart Air Purifier 4 stačilo v takových případech zapnout a po 15 až 20 minutách byl vzduch opět čistší a v mezích, kdy se nemusíte bát nadechnout. V řeči čísel krabice od Xiaomi vyčistí 400 metrů krychlových za hodinu, takže je opravdu velmi výkonná.

Xiaomi Smart Air Purifier 4
Xiaomi Smart Air Purifier 4

To ale platí v případě, kdy jedete na maximální výkon. A ruku na srdce, s ohledem na vyšší hlasitost dosahující hodnoty až 64 decibelů to není něco, co chcete nechat běžet po delší než nezbytně nutnou dobu potřebnou k vyčištění vzduchu. Právě proto se dá snadno přepínat výkon (celkem 3 úrovně), ale také nechat vše na automatiku, či nastavit noční režim, při kterém klesne hlasitost na téměř nepostřehnutelných 32,1 decibelů.

Co bych také pochválil, tak je možnost vytváření různých chytrých scén, kdy si můžete nechat čističku automaticky zapnout třeba každý den před příchodem z práce a poté večer přepnout do nočního režimu. A podle všeho by to mělo jít napárovat i na ostatní Xiaomi produkty ve vaší chytré domácnosti, například robotický vysavač, po jehož dokončení úklidu by se šiklo, pokud by čistička ještě pročistila vzduch, co říkáte?

Xiaomi Smart Air Purifier 4 recenze
Xiaomi Smart Air Purifier 4 recenze

Závěrem

Čistička vzduchu od Xiaomi by mohla přijít vhod všem těm, kteří mají alergie na prach, či pyl. Dokáže totiž velmi rychle a efektivně vyčistit vzduch od částic PM2.5, takže se vám bude mnohem lépe dýchat. V zimních měsících pak uživatelé jistě ocení generátor záporných iontů, které dobře působí proti virům a bakteriím. Snad jedinou nevýhodou je kratší napájecí kabel, takže dost možná budete muset sáhnout ještě po prodlužce, ale to je celkem malá daň za jinak skvělé zařízení s pořizovací cenou 5 tisíc korun.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články