Začátek nové éry? Slovenský AeroMobil vyvíjí létající vůz s hybridním pohonem

Matouš Vrchota
  • Slovenský AeroMobil uvede první model v roce 2023
  • V současnosti prochází homologačním procesem pro silniční i letový provoz
  • AeroMobil je zatím ze všech společností nejblíže uvedení do provozu
Slovenský AeroMobil se snad brzy podívá do výroby
Slovenský AeroMobil se snad brzy podívá do výroby

Není to tak dlouho zpět, co se začalo mluvit reálně o produkci létajících automobilů. Kdejaký výrobce oznámil práci na konceptu nebo i ukázal své prototypy. Cesta je stále velmi dlouhá a zajisté se můžeme těšit na spoustu zajímavých modelů. Prvním výrobcem, který nezůstal pouze u slibů, ale již velmi aktivně pracuje na certifikacích hotového stroje, je slovenský AeroMobil.

Létající auto? Přichází AeroMobil

Každý si nejspíše dovede představit, co to musí být za schvalovací procesy, dostat vozidlo na silnice nebo letadlo na oblohu. Pokud vytváříte kombinaci obojího, máte i dvojnásobné požadavky na certifikace. AeroMobil se svým modelem míří vysoko a plánuje uvést stroj na trh do konce roku 2023.

Model prochází rozsáhlým testováním a již má nalétáno tisíce hodin. I díky této hodnotě je firma zatím nejdál ze všech konkurentů. Vůz dále láká na skvělé bezpečnostní parametry jako je karbonový kokpit pro cestující nebo vestavěný bezpečnostní padák.

AeroMobil má opravdu zajímavé proporce
AeroMobil má opravdu zajímavé proporce

Čtěte také: Hybridní letoun Trifan zahájí ostrý start už v roce 2024. Co o něm víme?


Nová éra automobilů je tady

Jedná se úplně nový segment osobní přepravy a již nyní můžeme rozlišovat několik typů. V případě AeroMobilu se jedná skutečně o kombinaci vozidla a letadla. Pro vzlet potřebujete dráhu dlouhou alespoň 400 metrů, k přistání pak má stačit o sto metrů méně. Když sklopíte křídla, můžete se běžně pohybovat po silničních komunikacích. Celý proces přeměny trvá jako průměrná doba tankování běžného vozidla.

Model 4.0 od AeroMobilu bude pohánět turbomotor s hybridní technologií o výkonu 300 koňských sil. Dojezd s jedním pilotem se má pohybovat kolem 520 kilometrů, dolet poté dosahuje až 740 km. V režimu vozidla je rychlost omezena na 160 km/h, při letu je to o 100 km/h více. Slovenský projekt je již dlouho očekávaný, a tak nezbývá než doufat, že vše proběhne hladce.


Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články