Svět se potýká s novými problémy, které je potřeba řešit. Příkladem mohou být i tzv. fake news, tedy zaměrně vytvořené dezinformace, které se šíří přes internet a manipulují s lidmi.
Ne, že by lidé záměrně nelhali již v minulosti nebo se nesnažili manipulovat s ostatními, aby díky tomu něco získali (vliv, peníze, atd.). S dnešními technologiemi jde ovšem o mnohem větší nebezpečí, než kdy v minulosti. Vzpomeňme na uměle vytvořené video s bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou, na kterém říkal věci, které ve skutečnosti nikdy neřekl, jen díky dnešním možnostem bylo možné využít jeho dosavadní videozáznamy a s pomocí pokročilého počítačového programu pak změnit jeho výrazy ve tváři a dokonce přidat řeč, která je taktéž k nerozeznání od jeho běžného hlasu.
V nedávném průzkumu od Pew Research Center tak Američané ne náhodou uvedli, že fake news jsou dokonce větším problémem než násilí, rasismus, nebo terorismus. A to přitom nemusí jít o něco takového jako v případě popisovaného videa, ve většině případů jde zejména o fake news ve formě textového obsahu, doplněného například o obrázky. A takové falešné zprávy pak dokážou vyhrávat politické volby nebo klidně ničit lidské životy. Naštěstí v boji s fake news se dají využít různé jazykové nástroje, které se používají obecně k rozeznání toho, kdy lidé úmyslně lžou. Akorát je potřeba je posílit algoritmy a falešné zprávy také v první řadě vůbec vyhledat.
Tým z Michiganské univerzity jde touto cestou a dokázal vyvinout algoritmus s umělou inteligencí. Při rozpoznávání fake news je již lepší než lidé, když v testu rozpoznal zhruba 76 % falešných zpráv oproti výsledku 70 % u lidí (ovšem reálně dokážou lidé v některých zemích rozpoznat mnohem méně fake news). Zaměřuje se přitom na jazykové podněty, jako je gramatická struktura, volba slov a interpunkce. Fake news totiž zpravidla obsahují různé nadsázky či používají takové termíny, které jsou ohromující nebo mimořádné, aby dokázaly člověka rychle přesvědčit. Nicméně díky AI nástroji je již možné tyto praktiky rozpoznat a zamezit šíření fake news.
V budoucnu se očekává, že bude potřeba umět rozpoznat i způsob, jakým budou vytvářet fake news také počítače, mluví se o boji AI vs AI.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.