Žádná myš, ani dotykový displej. Ovládání s chytrým prstenem je jako ze sci-fi

Dominick Tomanec
  • Ovládání chytrých zařízení pomocí gest je opět o krok blíže
  • Posloužit by k tomu mohl nový koncept chytrého prstenu
  • Co o něm zatím víme?
Nadějný startup představil prsten se schopností detekce gest
Nadějný startup představil prsten se schopností detekce gest

Nový ambiciózní startup Ambrush představil více než slibný prototyp chytrého prstenu, jenž dokazuje, že k zavedení dlouho diskutovaného ovládání za pomoci gest není zapotřebí astronomického rozpočtu ani obrovského týmu vývojářů. Ten má být dle dosavadních testů kompatibilní se širokou škálou chytrých zařízení a využití může vynález mít jak při běžném ovládání, tak i psaní, či užívání náročnějších aplikací.

Psaní pouhým mávnutím rukou

Nezřídka kdy se může zdát, že na poli chytrých technologií již bylo vytvořeno a představeno téměř vše – od nejrůznějších typů zařízení, přes inovativní typy napájení, až po všemožné nové komponenty. Smutnou pravdou ovšem zůstává, že mnohé další zůstávají pouze ve fázi konceptů či prototypů, ať už kvůli přílišné náročnosti, nebo neúměrným cenám. Jedním z těchto případů může kupříkladu být i dlouho diskutovaná a mnohými fanoušky očekávaná technologie gest, jež by mohla dopomoci k výrazně snazšímu a intuitivnějšímu ovládání chytrých zařízení, včetně telefonů, tabletů a klasických počítačů.

Právě toho se však rozhodl ujmout ambiciózní a doposud takřka neznámý startup Ambrush, jenž před pár dny oficiálně představil svůj první plně funkční prototyp. Ten je uváděn pod příznačným názvem RuneRing a nese podobu poměrně klasického chytrého prstenu s napojením na vnější komponentu v podobě náramku. Nejedná se ovšem o jakkoliv nákladné zařízení a dle komentáře samotného startupu je celý komplet sestaven z volně dostupných a cenově více než přijatelných součástek.

Dosavadní testování na starších zařízeních prý i navzdory této skutečnosti vykázalo velmi dobré výsledky a nositeli tak umožnilo pohodlné ovládání mobilních telefonů a počítačů, včetně přesného psaní a používání aplikací. K tomu všemu má stačit pouhé kreslení gest ve vzduchu, nebo pro větší přesnost, simulování stisku kláves na pevné ploše.

RuneRing dokáže pomoci nejen s ovládáním, ale i psaním a hraním her
RuneRing dokáže pomoci nejen s ovládáním, ale i psaním a hraním her

Čtěte také: Telefony vás tajně poslouchají. Do nejnovější aféry jsou zapojeny i známé firmy


Nízká výrobní cena

Jak jsme již zmínili, více než překvapivé ze strany vývojářů bylo využití velmi laciných a dostupných součástek, které však evidentně stačili k dosažení toho, o co se jistě mnohé výrazně známější společnosti pokouší už roky. Dle dokumentace tak byla využita kupříkladu základní vývojová deska XIAO nRF52840, neméně důležitý inerciální senzor BMI160 IMU, či kompaktní lithiová baterie s kapacitou 80 mAh (původně z bezdrátových sluchátek). To vše je pak pečlivě poskládáno dohromady v 3D tištěných konstrukcích prstenu a náramku, které působí velmi nerušivým a skoro až stylovým dojmem.

Samotný startup Ambrush však za svou skutečnou chloubu považuje vlastní model strojového učení, jenž byl vytvořen prostřednictvím TensorFlow a převeden na TFLite tak, aby spolehlivě běžel i s využitím minimálního výpočetního výkonu.

Ve finále se tak rozhodně jedná o mimořádně zajímavý počin, předznamenávající možnou blížící se éru ovládání všech typů zařízení za pomoci gest, tak, jako je tomu v mnoha známých vědeckofantastických příbězích. Doufáme tedy, že se Ambrush i nadále rozhodne vytrvat ve svém snažení a že o něm v budoucnu ještě mnohokrát uslyšíme.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články