Základna na Marsu by mohla být z tělesných tekutin astronautů, navrhují vědci

Jakub Mokříš
  • Smícháním některých tělesných tekutin s půdou na Marsu vznikne lepidlo
  • Ze směsi by 3D tiskárna vytiskla budovy
  • Astronauti a jejich krev, moč, či slzy by byly pro vznik kolonie nepostradatelné
Astronauti na Marsu
Astronauti na Marsu

Krev, moč, slzy… Zní to možná jako šílenost, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak to nemusí znít jako úplně špatný nápad. Vědci z University of Manchester přišli s nápadem, jak půdu a prach na povrchu Marsu smíchat s tělesnými tekutinami a vytvořit z toho lepidlo.

Samozřejmě to nahrává nejrůznějším pubertálním humorům, co všechno by asi tak astronauti museli odevzdávat a jak by jim s tím mohly pomáhat astronautky… Pro upřesnění vědci počítají s močí, slzami, potem a trochu děsivé je, že i s krví.

Stavební hmota pro vybudování kolonie na Marsu?

Právě krev obsahuje něco, čemu se říká albumin, což je sérová bílkovina. Lze ji získat z krevní plazmy a po smíchání s regolitem Marsu vytvoří něco jako beton. Pro srovnání vědci uvádějí, že pevnost v tlaku by u takového materiálu byla 25 MPa, beton vydrží podle kvality a typu mezi 20 a 32 MPa.

Pokud by se využila i moč, kde by odebírání od lidské posádky bylo asi nejjednodušší a nejrychlejší, pak by bylo možné pevnost v tlaku navýšit až na 39,7 MPa. Toto bylo reálně otestováno a celá studie je volně dostupná na internetu.

Regolit zpevněný lidskou krví
Regolit zpevněný lidskou krví

Čtěte také: Jak bude vypadat život na Marsu? Podívejte se na dechberoucí video!


Jde o snadno dostupný stavební materiál

Výsledek by sloužil jako náplň do velké 3D tiskárny, která by tiskla celé budovy. Astronauti by tak nemuseli čekat na dodávky materiálu ze Země. Doprava čehokoliv na tak velkou vzdálenost totiž zabere obří množství času a je nepředstavitelně drahá. Proto ta neustálá snaha vystačit si s tím, co už na Marsu je, případně co je dobře dostupné.

Co říkáte na takový nápad, se kterým teď přišli vědci? Dokážete si představit, jak by to asi fungovalo v praxi? Podělte se o své názory v naší diskuzi pod článkem!


Autor článku

Jakub Mokříš - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články