Život na Marsu je blíže, než si možná myslíte. NASA hledá první dobrovolníky
- NASA láká dobrovolníky na roční simulovanou misi
- Ta má získat data pro budoucí osídlení Marsu
- Co to vlastně obnáší?

Jak se zdá, americká vesmírná společnost NASA to se svými plány o kolonizaci Marsu myslí vážně. Oficiálně totiž hledá uchazeče, kteří by se po dobu jednoho roku účastnili experimentální simulované mise, jejíž výsledky poslouží jako základ pro přípravu prvních obyvatel Rudé planety.
Simulace života na Marsu
Tato mise je známa pod názvem CHAPEA a má být první ze tří akcí, jež budou zaměřeny na simulování života na Marsu. Tato dvanáctiměsíční simulace se má odehrát v areálů vesmírného střediska NASA v Houstonu a ona pečlivě vybraná experimentální posádka má žít a pracovat v komplexu rozkládajícím se na asi 160 metrech čtverečních.
Průběh mise pak nebude spočívat jen ve výzvách samotného života na stanici a společného soužití, ale především v testování všemožných eventualit, jež mohou nastat. Mezi ty patří vše od zajištění materiální soběstačnosti, až po vnější opravy a údržbu robotů. Z toho pochopitelně vyplývá, že se pro tuto misi rozhodně nehodí každý.

Čtěte také: Malý stroj s velkým příběhem. Ingenuity na Marsu odešel do křemíkového nebe
Pouze pro inženýry a akademiky
NASA ve svém oficiálním náborovém dokumentu zcela přesně určila některé atributy, jimiž musí adept na člena čtyřčlenné posádky disponovat. Těmi základními jsou dobré fyzické i psychické zdraví, obstojná kondice, americké občanství a věk mezi 30-55 lety. Pochopitelně je pak také potřeba zápal pro věc a schopnost uvědomit si, co obnáší roční izolace od okolního světa.
Pro misi je pak také požadována určitá úroveň vzdělání. NASA konkrétně vyžaduje alespoň magisterský titul, v pokud možno technickém oboru (matematika, strojní inženýrství, počítačové vědy). To je pochopitelné vzhledem k nutným dovednostem v používání a opravě často velmi složité elektroniky, jež se na stanici bude nacházet.
Autor článku

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.