Uživatelé jsou proto nabádáni ke zvýšené obezřetnosti
Operační systém Android patří spolu s jablečným iOS ke dvěma celosvětově nejrozšířenějším mobilním platformám. Je vcelku nasnadě, že díky tomu přitahuje pozornost pochybných existencí a hackerů doslova jako magnet. To se naplno potvrdilo zvláště v období nedávné pandemie, kdy mnohonásobně vzrostl jak počet útoků, tak i počet poškozených uživatelů, kterým povětšinou zbyly oči pro pláč.
Počet malware útoků roste
Pokud nás pravidelně sledujete, tak už víte, že v kontextu těchto událostí téma kyberbezpečnosti nám rozhodně není cizí, s maximálním důrazem jej akcentujeme a poměrně často se mu věnujeme. S čím dál větší závislostí na digitálních službách a internetu obecně, nehledě na celé množství online platforem, které lidé dennodenně navštěvují, se stále více ukazuje, jak je víra v bezpečnost vrtkavá.
Že je potřeba mít oči neustále na stopkách a všechno si důkladně ověřovat, dokládá i aktuální antivirová analýza uznávaného serveru Dr. Web. Ten avizuje, že po nedávné vlně malware, o které mimo jiné informoval i přední technologický web Mobilizujeme.cz, se v obchodě Google Play objevily další hříšníci.
Ti byli dokonce ke stažení ještě krátce před vydáním tohoto článku. V tento okamžik už z obchodu s aplikacemi po zásahu Googlu zmizely. To však nic nemění na tom, že některou z nich můžete mít ve svém Android telefonu. Ze zprávy totiž vyplývá, že tyto aplikace dohromady zaznamenaly přes 20 milionů stažení (!).
Analytikům budiž ke cti, že se neohánějí pouze číslovkou, ale dali k dispozici i konkrétní výčet, který uvádíme níže. Všechny do jedné vykazují díry v zabezpečení, indicie adware, malware, nebo phishingu ve snaze ukrást citlivá data uživatelů.
Tyto Android aplikace smažte
Lucky Step – Walking Tracker – 10 milionů stažení
WalkingJoy – 5 milionů stažení
Lucky Habit: Health tracker – 5 milionů stažení
Například appka „Lucky Step – Walking Tracker“ nabízela možnost převést odměny na tzv. dárkové karty, které uživatelé mohli po vyplnění příslušných údajů použít k platbě v internetových obchodech s tím, že ve skutečnosti šlo o podvod. Takže znovu opakujeme, před stažením si vždy danou aplikaci prověřte a snažte se o ní získat co nejvíce informací (recenze, YouTube, sociální sítě, zkušenosti apod.).