5G vysílače nešíří koronavirus. Proč to není technicky možné?
Internetem obletěla zpráva z Velké Británie, kde vandalové od minulého týdne zapálili nebo jinak poškodili již nejméně 20 stožárů s mobilními sítěmi nové páté generace. Mysleli si totiž, že mohou za šíření koronaviru.

TIP: Jak dezinfikovat telefon, aby koronavirus neměl šanci?
Jde samozřejmě o mýtus, který vznikl kvůli několika doktorům a jejich neodborné či spíše lživé interpretaci v médiích. Již v lednu 2020 belgický doktor v televizním rozhovoru dost nešťastně spojil problematiku koronavirové nemoci COVID-19 s problémy 5G technologie. A v březnu se pak na YouTube objevilo video, ve kterém jeden pro změnu americký doktor tvrdil, že Afrika je touto pandemií postižena mnohem méně, protože tam zatím nemají 5G internet. Video bylo ještě do dnešního dne již od 18. března online a vidělo jej přes 700 tisíc lidí.
Proč 5G nemůže technicky šířit koronavirus?
Souvislost mezi šířením koronaviru a 5G signálem neexistuje. Podle vědců totiž koronavirus a 5G fungují ve zcela odlišných formách – zatímco virus je biologický jev, tak 5G signál existuje v elektromagnetickém spektru. Jsou to tedy dvě zcela odlišná hřiště, o kterých se bavíme. 5G tedy nemůže šířit koronavirus, to není technicky možné. Zatímco současné 4G (LTE) sítě používají nižší rádiové frekvence (v rozsahu 6 gigahertzů), tak nové 5G používá frekvence v rozsahu 30–300 gigahertzů, ovšem ani tak to stále nepředstavuje dostatek energie k rozbití chemických vazeb nebo k odstranění elektronů při kontaktu s lidskou tkání.
Rozsah 5G sítí je tedy označován jako „neionizující“ elektromagnetické záření, a právě proto je vůbec 5G schváleno všemi příslušnými agenturami a státními orgány k provozu. Problém není ani v tom, že by záření po kontaktu s kůží poškozovalo tkáň, například když dáme telefon k uchu, abychom si zavolali a telefon se začne zahřívat a elektromagnetické záření je v tu chvíli v koncovém zařízení vyšší. Jde totiž stále o výrazně nižší dávky než je doporučená úroveň pro zajištění zdraví a bezpečnosti. Vědci tedy naprosto vylučují, že by rádiové frekvence 5G měly přímou souvislost se šířením koronaviru.
Problematické jsou ovšem telefony
Na druhou stranu co může představovat problém a může mít spojitost se šířením koronaviru, jsou koncová zařízení, tedy mobilní telefony. Na nich se může koronavirus usadit a šířit se po fyzickém kontaktu dále, je proto nezbytné nezapomínat na dezinfekci nejen rukou, ale i smartphonů, které do ruky bereme klidně i 100x denně a pokud se někde doktneme kliky nebo jiných cizích povrchů, kde by se mohl COVID-19 vyskytovat, pak jej logicky přenášíme dále s pomocí svého mobilního telefonu. A ten bychom už vůbec nedoporučovali zapalovat.
zdroj: ScienceAlert
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.