66 % Čechů chce snížení emisí. Co pro to může udělat každý z nás?

Luboš Srb
  • 98 % Čechů dnes nepochybuje o existenci klimatické změny ovlivněné lidskou činností
  • Přes dvě třetiny lidí si přejí, aby se v ČR snížily emise skleníkových plynů a řešily změny klimatu
  • Jenže lidé stále nevědí to nejdůležitější, a sice „jak na to”
Klimatická změna
Klimatická změna

Žijeme ve výrazně spotřební době, která významně ovlivňuje životní prostředí. Tento fakt nezní jen z proklamací vědců a odborníků, ale silně rezonuje i mezi širokou veřejností. Podle aktuálního reprezentativního průzkumu týmu z Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity a odborné skupiny Green Dock si dopady lidské činnosti na klima naší planety uvědomuje i drtivá většina Čechů.

98 % Čechů nepochybuje o klimatických změnách

Názor, že klimatické změny neexistují, podle něj zastávají jen 2 % obyvatel Česka. Vedle toho více než čtvrtina Čechů ochranu klimatu podporuje více než před dvěma lety. Dvě třetiny lidí si také myslí, že by se v tuzemsku měly snižovat emise skleníkových plynů bez ohledu na emise jiných zemí.

Na druhou stranu ale jen 7 % Čechů ví, že se v naší republice v přepočtu na počet obyvatel vyprodukuje takových emisí více než například v Číně, Indii nebo Velké Británii. Více než polovině našich obyvatel se také nelíbí životní způsob současné společnosti a přes 60 % očekává, že dnešní děti budou žít v horším světě. Tuzemská veřejnost tak chce, aby ČR závažný problém změny klimatu řešila, často ale tápe, jak.

Země
Země

Čtěte také: Příští velké firmy typu Apple či Tesla budou z řad startupů, které řeší klimatické problémy


Lidský faktor je hybnou silou cirkulární ekonomiky. Klíčová je osvěta

Zatímco celostátní strategie, zákony, normy a další legislativu běžný občan většinou jen stěží přímo ovlivní, to hlavní, co každý z nás může pro ochranu přírody a klimatu udělat, je začít měnit své vlastní postoje a návyky. „Lidský faktor a lidská touha měnit svět k lepšímu je nesmírně důležitou součástí cirkulární ekonomiky. Učíme se jeden od druhého, čímž se roztáčí lidské cirkulární kolo,“ říká Pavlína Sporková, vedoucí oddělení komunikace a marketingu společnosti REMA a koordinátorka projektu Chytrá recyklace, jehož vizí je pomoci konečným spotřebitelům porozumět širším souvislostem, které je dovedou k environmentálně prospěšnému, udržitelnému a odpovědnému zacházení (nejen) s elektrozařízeními, elektroodpadem či bateriemi.

„Přáli bychom si, aby lidé pochopili hierarchii nakládání s odpady, ale i předcházení vzniku odpadů formou odpovědné spotřeby. Abychom opět v sobě společně znovuobjevili to nejcennější, co máme: schopnost vidět dál a starat se dřív, než bude pozdě,“ dodává Pavlína Sporková.

Agrovoltaika aneb solární elektrárna a zemědělství
Agrovoltaika aneb solární elektrárna a zemědělství

Doporučujeme: Agrovoltaika je jasnou budoucností solárních elektráren i zemědělství


Právě posun od spotřební ekonomiky k té cirkulární je dle odborníků jedním z hlavních kroků, jak šetřit zdroje naší planety, snižovat uhlíkovou stopu a zpomalit klimatické změny. „Model vyrobit–použít–zahodit je dávno překonaný. Je nefunkční a dostává nás do velmi komplikované situace. Proč ho tedy stále používáme? Protože nemáme pravidla, která by vedla k tomu, aby výrobci povinně vyráběli zodpovědněji, a protože chybí patřičná osvěta pro širokou veřejnost, která by občany motivovala k užívání těchto zodpovědných výrobků a současně jaké jsou důsledky takového konání,“ uvádí David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů a stojí i za projektem Chytré recyklace, pod jehož hlavičkou se letos konal první ročník multioborové online konference na téma cirkulární ekonomiky a odpadového hospodářství Cirkulář Chytré recyklace.


10 tipů, jak se chovat ekologicky

  • Nekupujte zbytečnosti, zaměřte se na kvalitní produkty, které déle vydrží. Nakupujte z druhé ruky.
  • Věci, které využijete jen jednorázově, si raději vypůjčete, než abyste je kupovali.
  • Minimalizujte produkci odpadu. Vždy se zamyslete nad tím, zda by vámi již nepotřebné a nechtěné věci nevyužil někdo jiný, a poskytněte je do oběhu.
  • Kupujte bezobalové výrobky nebo výrobky s menším objemem obalů.
  • Neplýtvejte energiemi a vodou. Dejte přednost úsporným spotřebičům.
  • Omezte cesty autem. Využívejte hromadnou dopravu, jezděte na kole, choďte pěšky.
  • Recyklujte a upcyklujte.
  • Zajímejte se o výrobky s lepší opravitelností a vyrobené z druhotných surovin. Zvýšení poptávky po těchto produktech pomůže k rozšíření nabídky i snížení ceny.
  • Nakupujte lokální produkty, aby se snížila poptávka po dovozu.
  • Zajímejte se o ekologická témata a vzdělávejte v nich sebe i své děti.

Vezměme ekologickou odpovědnost do vlastních rukou

Cirkulární ekonomika, nakládání s odpady, problematika recyklace a druhotných surovin, to vše jsou obsáhlá témata, která nejsou pro většinu laické veřejnosti snadno uchopitelná. Zároveň je však potřeba uvědomit si, že se dotýkají každého z nás a každý z nás má možnost v této rovině přispět k pozitivní změně. „Měli bychom si uvědomit, že neseme odpovědnost za své chování, za to, čím dáváme příklad budoucím generacím, který může ovlivnit budoucnost naší planety. Odpovědná spotřeba, uchopená a pochopená každým z nás, je tou základní změnou, která může zlepšit náš přístup ke zdrojům a zabránit zbytečnému zatěžování Země,“ podotýká David Vandrovec s tím, že v tomto ohledu je samozřejmě potřeba, aby dobře fungovala osvěta a lidé měli přístup ke kvalitním informacím.

„Společnosti REMA se v tomto ohledu snaží pomáhat nejen prostřednictvím projektu Chytrá recyklace, ale například již řadu let funguje projekt Zelená škola zaměřený na ekologické vzdělávání dětí už od raného věku. Děti v něm nejen motivujeme ke sběru elektroodpadu různými soutěžemi, ale školy mají k dispozici také speciální vzdělávací programy, které mohou využít v environmentálním vzdělávání svých žáků,“ dodává David Vandrovec.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články