Boeing Starliner provedl úspěšný návrat k Zemi. Neobešlo se to však bez problémů

Dominick Tomanec
  • Vesmírná agentura NASA hlásí klíčový úspěch
  • Její vesmírná loď oficiálně ukončila fázi testování a je připravena do akce
  • Co o tom víme?
Starliner svým posledním letem ukončuje dlouho probíhající testovací fázi
Starliner svým posledním letem ukončuje dlouho probíhající testovací fázi

Vesmírná loď Boeing Starliner, dle nedávného oznámení vesmírné agentury NASA, úspěšně dokončila svůj poslední let a završila tak několikaleté testovací období. Technické potíže a z toho plynoucí bezpečnostní rizika však zapříčinily nutnost setrvání její posádky na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a samostatného návratu za pomoci dálkového řízení. Jak tedy skutečně vypadala její mise a proč je onen úspěch považován za neúplný?

Úspěch navzdory komplikacím

Ač lze současnou úroveň vesmírného testování, zvláště v porovnání s minulým stoletím, považovat za velmi vyspělou a díky bezpočtu procedur a výpočtů také rámcově bezpečnou, vždy existují rizika, která mohou víc než jen ohrozit probíhající mise. Mezi takové případy můžeme bezpochyby zařadit kupříkladu známou misi Apollo 13 či lety raketoplánů Challenger a Columbia, jenž však na rozdíl od prvního jmenovaného skončili tragicky. Jak se ovšem zdá, novým přírůstkem na tomto pomyslném seznamu se může stát i teprve před pár dny ukončená mise agentury NASA, jejímž původním účelem mělo být pouhé testování nové vesmírné lodi Boeing Starliner.

Ta byla po mnoha odkladech odstartována 5. června tohoto roku a měla předznamenat novou éru vesmírných lodí, schopných bezpečného a cenově méně náročného cestování na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Potíže na sebe však nenechali dlouho čekat a již krátce po dosažení cíle byly hlášeny úniky hélia a nepřehlédnutelné závady na tryskách. To nakonec vedlo k nutnosti setrvání dvoučlenné posádky (Butch Wilmore a Sunita Williamsová) na stanici, do doby než bude možné ony komplikace vyřešit. Finální termín byl pak nakonec po dlouhých jednáních stanoven na začátek roku 2025.

Světlou stránkou však zůstává, že se Starlineru podařilo s více než měsíčním zpožděním ukončit svou letovou misi a autonomně přistát na ploše ve White Sands (Nové Mexiko), čímž oficiálně završil své testovací období.

Vesmírná loď Boeing Starliner hlásí úspěšný návrat
Vesmírná loď Boeing Starliner hlásí úspěšný návrat

Čtěte také: Byly spatřeny neobyčejně jasné supernovy. Pomůže to odhalit jejich tajemství?


Potenciál do budoucna

„Pro NASA to byl důležitý zkušební let, který nás připravil na možné budoucí mise Starlineru“ prohlásil v oficiální zprávě Steve Stich, manažér programu komerčních letů NASA o před pár dny ukončené misi Boeing Starliner. V ní se zároveň zmiňuje o tom, že ony úniky hélia byly s nejvyšší pravděpodobností zaznamenány již před startem, avšak agentura je vyhodnotila jako přijatelné. Odklad a následné zrušení zpáteční pilotované cesty pak zrušila až na základě možných rizik, způsobených dalšími úniky a problémy s řídícími tryskami.

V týmu zodpovědnému za uskutečnění testu však dle všeho zavládlo nadšení po úspěšném sestupu a přistání, které dokládá také zpráva správce ředitelství vesmírných operací NASA Kena Bowersoxe, v níž hovoří o své hrdosti na práci kolektivu a množství vynaložené energie při dálkově řízeném návratu. Dále také ocenil množství získaných dat o provozu Starlineru v extrémních podmínkách a s technickými komplikacemi, která dle něj mohou být nedocenitelná pro budoucí vývoj a modifikace vesmírných lodí.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články