Aktuálně jde o nejrychlejší a nejpřesnější mozkové jednotky pro přepis textu
Na podobném projektu pracuje i Tesla pod vedením Elona Muska
Podle informací věhlasného odborného časopisu Nature se povedlo specializované společnosti BrainGate s jejím Brain Computer Interface (BCI, rozhraní mozkového počítače – pozn. redakce) přeložit myšlenky plně paralyzovaného muže na text s úžasnou přesností 94 procent.
Jednodušší život pro paralyzované
Podkožní jednotka BCI se pokusila z nervové aktivity motorického ústrojí mozku simulovat pohyb při rukopisu a přeložit jej v reálném čase na text. Pacient paralyzovaný od krku níže byl díky tomu schopný „napsat” devadesát znaků za minutu s přesností téměř 95%. Při použití automatických oprav pak byla přesnost dokonce 99%.
Tyto rychlosti psaní překonávají všechny dosud použité jednotky BCI a dají se srovnat s rychlostí běžného uživatele smartphonu. Většina zúčastněných zde dosahovala průměru 115 znaků za minutu. Během tohoto pokusu byla nahrána nervová aktivita odpovídající tisíci větám. Celkem šlo o 45 tisíc znaků zaznamenaných během deseti a půl hodin.
BrainGate je projektem výzkumným týmů z univerzity Brown, Massachusettské obecné nemocnice, Stanfordské univerzity, univerzity Case Western Reserve a zdravotního centra Providence VA. Zaměřením je praktické využití a spolehlivost této technologie. Tým vyvíjí pomocnou technologii BCI pro zvýšení nezávislosti a komunikace pro jedince s poruchou mobility.
Starší bezdrátové jednotky BCI se nemohly měřit s těmi kabelovými. Tuto potíž se povedlo společnosti BrainGate odstranit s použitím vysoko pásmového protokolu pro přenos dat. Pacient tak byl schopný dosáhnout s touto novou jednotkou srovnatelné přesnosti ovládání a rychlosti psaní, které dosahovaly pouze kabelové jednotky.
Podařilo se také snížit spotřebu energie, baterie vydrží i 36 hodin provozu a umožní tak pacientovi bez potíží zaznamenávat mozkovou aktivitu i ve vlastních domovech po dobu 24 hodin.
Bude BrainGate konkurence pro Neuralink?
Společnost vyvíjí i variantu pro implantaci a již ji testuje na primátech. V současné době připravují zařízení pro získání povolení pro první testování u lidských zájemců. O podobném projektu jste jistě již slyšeli z úst Elona Muska. Jeho projekt se nazývá Neuralink a je stále v plném vývoji. Někteří experti v oboru ovšem k Neuralinku zůstavají spíše skeptičtí. Ale s tím, jak známe Elona a jeho vize, neházeli bychom celý projekt do koše.