ChatGTP mluví, vidí a slyší. Nástup umělé inteligence předčil očekávání

Adam Pos
  • ChatGPT se dočkalo přelomových vylepšení
  • Nyní model dokáže rozeznat obrázky, které mu pošleme
  • Nově nás umělá inteligence i uslyší a odpoví nám svým hlasem
OpenAI ukončilo provoz detektoru AI
OpenAI ukončilo provoz detektoru AI

Společnost OpenAI se rozhodla svůj model ChatGPT posunout o kus dále a vybavila jej převratnými schopnostmi, které otvírají nové možnosti, jak můžeme s chatbotem interagovat. Tento nástroj má nyní oči, uši i svůj vlastní hlas. Čeho všeho je díky tomu model schopný? A jaká jsou možná rizika?

ChaGPT dostal nové smysly

Zkraje tohoto týdne bylo oznámeno, že ChatGPT se dočká velkých aktualizací, které výrazně změní uživatelskou zkušenost. Začněme první novinkou, a tou je rozeznávání obrázků. Nově budeme mít možnost sdílet s chatbotem obrázek a diskutovat o něm či se zeptat na radu. OpenAI ve videu ukazuje, jak nám může umělá inteligence pomoci se snížením sedačky na kole nebo objasnit, co se vlastně na obrázku nachází.

Druhá funkce jde ovšem ještě dál a dává nám možnost zadávat prompty hlasem. ChatGPT využije software Whisper na rozeznání řeči a převede naši zvukovou stopu na text. A to platí i obráceně. Pokud ji například požádáme o pohádku na dobrou noc, bez problémů nám ji vymyslí a odříká. Dokonce si můžeme vybrat až z pěti hlasů. které OpenAI přichystalo. Narozdíl od obrázků bude tato funkce dostupná pouze v aplikaci na Android a iOS.

ChatGPT dokáže rozeznat objekty na fotografii
ChatGPT dokáže rozeznat objekty na fotografii

Čtěte také: Spotify propadlo AI. Umělá inteligence překládá podcasty v reálném čase


Může AI napáchat ještě větší škody?

OpenAI si je moc dobře vědomá toho, že tato technologie je velice snadno zneužitelná k šíření dezinformací a vytváření dalších škodlivých materiálů. Za účelem toho, aby firma předešla možným problémům, omezila výrazně schopnosti jazykového modelu v některých oblastech. Otázkou však je, jestli to samotné bude stačit na ochranu uživatelů.

V minulosti jsme totiž několikrát byli svědky toho, jak si umělá inteligence vymýšlí nesmysly a leckdy tím ohrožuje zdraví svých uživatelů nebo šíří zkreslené informace. Ve chvíli, kdy se ChatGPT můžeme zeptat prakticky na cokoli i pomocí obrázků, se toto riziko zvyšuje. Služba bude v příštích dvou týdnech zpřístupněna pro uživatele ChatGPT Plus a Enterprise, takže se brzy dozvíme, jaké jsou první dojmy a pocity z používání této vylepšené verze chatbota.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články