Čínský tokamak má nový rekord! Umělé slunce už fungovalo téměř 18 minut

Luboš Srb
  • Číná ohlásila nový rekord v udržení přehřátého plazmatu
  • Její tokamak měl teplotu 120 milionů stupňů Celsia po dobu 1056 sekund
  • Jde o obrovský posun, oproti předchozímu rekordu je to totiž zhruba 10× déle!
Fúzní reaktor
Fúzní reaktor

Podle mnohých vědců a expertů jsou fosilní paliva minulostí, obnovitelné zdroje energie současností a blízkou budoucností, ale nakonec by měl technologický vývoj dosáhnout vytvoření vlastního umělého slunce, které bude vyrábět energii pro celou naší civilizaci.

Čína a její nový rekord s jadernou fúzí

Než se takového dne dožijeme, bude ještě pravděpodobně trvat dlouho. Nicméně posun je v tomto ohledu znát a krásným příkladem je dosažení nejnovějšího rekordu na poli jaderní fúze. Číňané dokázali ve svém zařízení EAST (The Experimental Advanced Superconducting Tokamak) 10× překonat předchozí rekord, který byl taktéž jejich.

Konkrétně se jejich týmu podařilo udržet plazmu o teplotě 120 milionů stupňů Celsia po dobu 1056 sekund, tedy téměř 18 minut, uvedli ve své tiskové zprávě. Předchozí rekord byl 101 sekund. A právě délka udržení jaderné fúze při vysoké teplotě je něco, bez čeho jaderná revoluce nemůže nastat.

Čínský tokamak EAST
Čínský tokamak EAST

Čtěte také: „No name“ startup dosáhl významného milníku na poli jaderné fúze


Cílem je napodobit Slunce, což není vůbec jednoduché

Jde totiž o to napodobit fungování Slunce, které vyrábí světlo a teplo prostřednictvím fúze. Atomy se při zahřátí na dostatečně vysokou teplotu rozruší natolik, že se jejich jádra spojí. Ve Slunci se jedná o atomy vodíku. Když se spojí, vznikne helium, prvek, který je lehčí než dva atomy vodíku. Rozdíl hmotností se vyzařuje jako tepelná energie, která se ze Slunce uvolňuje jako světlo a teplo, a tak se získává světlo i teplo v naší sluneční soustavě.

Není složité vyvolat jednorázovou jadernou fúzní reakci, jenže problémem je udržet ji v reaktoru po delší dobu a navíc s tím, aby celý proces nespotřeboval více energie, než vlastně tokamak vyrobí. Pokud se někomu povede tyto principy zvládnout, tak půjde jednoznačně o jeden z největších – ne-li největší – vynález lidstva.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Luboš píše o technologiích s důrazem na užitečnost pro čtenáře. Od roku 2007 publikoval přes 8 000 článků, začínal jako zakladatel magazínu Mobilizujeme.cz. V osobním životě sází na produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články