V pondělí 26. září má její sonda DART trefit asteroid Dimorphos
Cílem je získat data pro možný budoucí vývoj ochranného systému Země
Pokud jste viděli film Armageddon, asi není moc co vysvětlovat. NASA chce předejít nejhoršímu a zjistit, co udělá srážka dvou těles ve vesmíru – resp. ne, že by nebylo jasné, jaký bude výsledek, ale jde hlavně o to zaznamenat, jaké přesně budou výsledky a co se vteřinu po vteřině bude dít.
Sonda DART a její mise
DART je speciální, pouze 19 metrů velká sonda, která se má srazit s asteroidem, aby se otestovala teorie možného systému planetární ochrany. Aktuálně je sonda na kolizním kurzu s měsícem Dimorphos, který obíhá kolem planetky Didymos a je velký asi 780 metrů, tedy 2× větší než Eiffelova věž.
Vybraný objekt je řazený do kategorie blízkozemních a potenciálně nebezpečných planetek, proto se právě na něm snaží NASA otestovat srážku se sondou. Ke srážce má dojít přesně za týden, v pondělí 26. září. A co víc, má být možné sledovat i živý přenos na internetu.
„Přilétáme rychlostí 6,5 km/s, takže tam nemůžeme sedět s naším ovladačem a joystickem a nějak to řídit,” řekl o navigačním systému planetární astronom Johns Hopkins Applied Physics Laboratory Andy Rivkin. „Kamera pořídí snímky. Odešle je do počítače. Počítač řekne: ‚Dobře, musíme jít trochu doleva. Musíme jít trochu doprava‘ a vezme nás tam a pak také pošle obrázky zpět na Zemi.”
Snímky na Zemi však nebude posílat přímo sonda DART, ale její miniaturní satelit LICIACube o velikosti toastovače, který se již oddělil na cestě k asteroidu. Vše by tedy mělo být možné sledovat ze Země nejen před, při, ale také po srážce sondy s asteroidem. „Tyto snímky se vracejí na Zemi rychlostí jedna za sekundu a plán je vysílat je živě na youtubovém kanálu NASA. A jak jsem řekla, bude to docela ohromující,” vysvětluje vedoucí koordinátorka Nancy Chabotová.
Rychlý dopad sondy DART má změnit rychlost cílového objektu, měsíce Dimorphos, jen o pouhé 1 %, což není moc, nicméně to změní oběžnou dobu měsíce. Vyšetřovací tým bude pomocí teleskopů na Zemi sledovat, jak moc je asteroid po srážce se sondou vychýlen ze své původní dráhy. A podle toho by se pak jednoho dne mohla vyvinout planetární ochrana Země. Ale to je ještě hodně daleko.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.