Tohle si nenechte ujít. NASA chce se sondou DART již brzy trefit asteroid

Luboš Srb
  • Americká agentura NASA už vyhlíží příští týden
  • V pondělí 26. září má její sonda DART trefit asteroid Dimorphos
  • Cílem je získat data pro možný budoucí vývoj ochranného systému Země
Sonda DART od agentury NASA a asteroid, se kterým se má srazit
Sonda DART od agentury NASA a asteroid, se kterým se má srazit

Pokud jste viděli film Armageddon, asi není moc co vysvětlovat. NASA chce předejít nejhoršímu a zjistit, co udělá srážka dvou těles ve vesmíru – resp. ne, že by nebylo jasné, jaký bude výsledek, ale jde hlavně o to zaznamenat, jaké přesně budou výsledky a co se vteřinu po vteřině bude dít.

Sonda DART a její mise

DART je speciální, pouze 19 metrů velká sonda, která se má srazit s asteroidem, aby se otestovala teorie možného systému planetární ochrany. Aktuálně je sonda na kolizním kurzu s měsícem Dimorphos, který obíhá kolem planetky Didymos a je velký asi 780 metrů, tedy 2× větší než Eiffelova věž.

Vybraný objekt je řazený do kategorie blízkozemních a potenciálně nebezpečných planetek, proto se právě na něm snaží NASA otestovat srážku se sondou. Ke srážce má dojít přesně za týden, v pondělí 26. září. A co víc, má být možné sledovat i živý přenos na internetu.

DART a asteroid Dimorphos
DART a asteroid Dimorphos

Čtěte také: Street View ve vesmíru? Google vytvořil parádní 3D scénu sluneční soustavy


Jak to má celé proběhnout?

„Přilétáme rychlostí 6,5 km/s, takže tam nemůžeme sedět s naším ovladačem a joystickem a nějak to řídit,” řekl o navigačním systému planetární astronom Johns Hopkins Applied Physics Laboratory Andy Rivkin. „Kamera pořídí snímky. Odešle je do počítače. Počítač řekne: ‚Dobře, musíme jít trochu doleva. Musíme jít trochu doprava‘ a vezme nás tam a pak také pošle obrázky zpět na Zemi.”

Snímky na Zemi však nebude posílat přímo sonda DART, ale její miniaturní satelit LICIACube o velikosti toastovače, který se již oddělil na cestě k asteroidu. Vše by tedy mělo být možné sledovat ze Země nejen před, při, ale také po srážce sondy s asteroidem. „Tyto snímky se vracejí na Zemi rychlostí jedna za sekundu a plán je vysílat je živě na youtubovém kanálu NASA. A jak jsem řekla, bude to docela ohromující,” vysvětluje vedoucí koordinátorka Nancy Chabotová.

Rychlý dopad sondy DART má změnit rychlost cílového objektu, měsíce Dimorphos, jen o pouhé 1 %, což není moc, nicméně to změní oběžnou dobu měsíce. Vyšetřovací tým bude pomocí teleskopů na Zemi sledovat, jak moc je asteroid po srážce se sondou vychýlen ze své původní dráhy. A podle toho by se pak jednoho dne mohla vyvinout planetární ochrana Země. Ale to je ještě hodně daleko.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články