Do třetice všeho dobrého? Starship se poprvé podívala na oběžnou dráhu

Richard Šimáček
  • Po řadě neúspěšných startů se konečně zadařilo
  • Raketová sestava Starship a Super Heavy se dostala dále, než dosud
  • Ke konci testu však nastaly komplikace
Starship Super Heavy
Starship Super Heavy

Již třetí start čekal na nejsilnější raketu společnosti SpaceX. Ten se konečně vydařil a raketa bezpečně vzlétla, ale ke konci testu došlo ke komplikacím a nosná raketa i modul dopadly mimo místo určení.

Třetí pokus se Starship (částečně) vydařil

Předchozí dva testy dopadly špatně, jelikož Starship se Super Heavy pokaždé explodovaly těsně po startu. Tentokrát se však dařilo podstatně lépe. Loď po několika odkladech skutečně odstartovala ve 14:25 SEČ, přestože původní čas startu byl plánován už na 13:00.

Raketový nosič i loď Starship se nevrátily

Loď Starship se v dostatečné výšce oddělila od raketového nosiče Super Heavy, který se měl podle plánu vrátit na pevninu a řízeně dopadnout do vod Mexického zálivu. Bohužel se to nepodařilo a raketa se ztratila. SpaceX tedy o raketový nosič přišla. Bohužel i samotný modul lodi Starship potkal stejný osud. S lodí byl ztracen kontakt během vstupu do atmosféry a spojení se již nepodařilo obnovit. Loď se nekontrolovatelně zřítila do Indického oceánu.


Čtěte také: Japonci smutní. Jejich raketa explodovala pouhých 5 sekund po startu


Byl pokořen historický milník

SpaceX sice přišel o raketový nosič Super Heavy i modul Starship, ale i tak se jedná o obrovský úspěch v kosmonautice. Starship + Super Heavy je totiž největší a nejsilnější raketou na světě, a to, že se test konečně podařil a raketa po startu neexplodovala, přičemž loď Starship se podívala až do vzdálenosti 150 km od Země, umožnilo technikům SpaceX nasbírat cenná data, která umožní ještě lepší výsledky při budoucích testech.

Starship Super Heavy
Starship Super Heavy

Testy na dosažení dostatečné rychlosti

První uskutečněné testy měly za úkol zajistit to, aby loď dosáhla dostatečné rychlosti pro vstup na stabilní oběžnou dráhu kolem Země. Třetí zkouška svůj cíl splnila a loď skutečně dosáhla požadované rychlosti, která se pohybuje v rozmezí 28 000 kilometrů za hodinu. Cílem bylo jen samotné dosažení rychlosti, nikoliv vstup na oběžnou dráhu, jak informuje BBC.

V budoucnu poletí Starship Super Heavy na Mars

Dlouhodobější cíl a vlastně důvod, proč raketa Starship Super Heavy vznikla, je dopravit první lidi na Mars. Testy jsou sice zatím na začátku, v daleké budoucnosti je ale v plánu zřídit permanentní základnu na této planetě.


Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články