Dron s fotovoltaikou? Díky nové technologii vydrží ve vzduchu o něco déle

Dominick Tomanec
  • Drony by se možná v budoucnu mohly obejít bez nabíjení
  • Svědčí o tom výsledky nově provedených testů se solárními články
  • Jak je to vlastně možné?
Je možné napájet drony bez nutnosti přistání?
Je možné napájet drony bez nutnosti přistání?

Dnes velmi populární vícerotorové drony by se již mohly dočkat zajímavého vylepšení, jež má potenciál výrazně snížit nutnost jejich dobíjení. Vyplývá to z několika experimentů, v rámci nichž byly na drony instalovány miniaturní solární panely. Dle vědců, jenž se jich účastnili, jsou totiž výsledky ohromující.

Konec klasického nabíjení?

Ač jsou drony v podobě kvadrakoptér (a jejích variací) v dnešní době hojně užívány pro nejrůznější účely, od vojenského průzkumu až po pořizováním výškových kamerových záznamů, stále trpí jistým velkým problémem. Standardně totiž nedovedou na jedno nabití vydržet v provozu déle než 30 minut, což může být pro mnoho typů úkolů velmi omezující.

S potenciálně velmi účinným řešením však přišli vědci z rakouské univerzity Johannese Keplera v Linci. To totiž spočívá v instalaci velmi lehkých fotovoltaických panelů v podobě extrémně tenkých (pouze 2,5 mikrometru) proužků vyrobených z polovodičového perovskitu. Jakkoliv nepravděpodobné se to pak může zdát, potvrzená účinnost těchto panelů má dle všeho přesahovat 20 %.

Použití dronů je ve válce běžné
Použití dronů je ve válce běžné

Čtěte také: Americký důvtip, nebo bizár? USA nasadí drony k monitorování veřejných akcí


Výrazná úspora energie

Samotné experimenty prováděli vědci na miniaturní komerčně dostupné kvadrakoptéře CX10, pracovně nazvané Solar Hopper, na níž bylo namontováno nepříliš rozměrnou kruhovou konstrukci zahrnující 24 oněch zmíněných solárních článků. Za zmínku pak rozhodně stojí, že konstrukce tvořila jen asi 4 % hmotnosti dronu a samotné fotočlánky pouhých 0,25 %.

V sérii testů, jenž byly prováděny pod umělým laboratorním osvětlením, byl dron při sníženém výkonu udržován ve statické poloze, načež přistál a po dobu třiceti minut se dobíjel. Těchto cyklů bylo úspěšně dokončeno šest, přičemž vědci věří, že již brzy jich může být mnohonásobně více.

Později byla série testů zopakována, avšak s tím rozdílem, že byl dron ponechán naprostému vybití. Měření dokázala, že se s připojenými solárními panely dovede ve vzduchu udržet o 6 % času déle. I přes to, že to není moc, se však stále jedná o velmi průkopnickou technologii, jež se může po čase vývoje stát něčím naprosto revolučním.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články