Éra vesmírného cestování začíná. NASA vyvinula přelomový typ pohonu

Dominick Tomanec
  • NASA představuje zcela nový a inovativní systém raketového pohonu
  • Ten by mohl umožnit meziplanetární cestování v řádech měsíců
  • Jak vlastně funguje?
Rudá planeta možná skrývá více tajemství než tušíme
Rudá planeta možná skrývá více tajemství než tušíme

Agentura NASA lidstvu představuje možnou budoucnost meziplanetárního cestování v podobě zcela nového pohonného systému. Nejen že však skýtá potenciál významně ony cesty urychlit, ale také ušetřit mnohé prostředky světovým vesmírným programům. Je to však skutečně možné?

Z roků pouhé měsíce

Nejen velké vesmírné společnosti, ale také bezpočet světových startupů si již po celé dekády klade za cíl dostat lidskou posádku tam, kam ještě nikdo před nimi. Naše století se tak nese ve znamení výzkumu, inovace a tvorby zcela nových technologií a prostředků, díky nimž další mise k Měsíci či zcela nové k Marsu nabírají čím dál reálnější obrysy. Dle nejnovějších zpráv z vesmírné agentury NASA se však zdá, že bychom se oněch meziplanetárních cest mohli dočkat daleko dříve, než bychom možná čekali.

Ve spolupráci s technologickou společností Howe Industries nám totiž představila koncept zcela nového pohonného systému pro dlouhé vesmírné lety. Ten je znám pod jménem Pulsed Plasma Rocket (PPR) a dle zveřejněných informací má potenciál zkrátit cestu ze Země na Rudou planetu z aktuálně odhadovaných dvou let na pouhé dva měsíce.

NASA ve svém prohlášení o financování tohoto projektu zmiňuje nejen množství překážek, jejichž zdolávání bude za pomoci tohoto pohonu významně jednodušší, ale také zcela nové možnosti zásobování a s tím souvisejícího navýšení efektivity misí.

NASA představuje koncept pulzní plazmové rakety
NASA představuje koncept pulzní plazmové rakety

Čtěte také: Blue Origin se vrací do vesmíru. Čím zaujme nová pilotovaná mise?


Budoucnost v podobě řízeného štěpení

Samotný princip pohonného systému PPR vychází z dříve představeného Pulsed Fission Fussion (volně lze přeložit jako Pulzní Štěpná Fúze), přičemž má ke generování tahu využívat řízeného jaderného štěpení. PPR tak může být teoreticky daleko menší než dosud užívané raketové motory a přitom dostupnější a na provoz výrazně levnější.

Dle výzkumníků agentury NASA by pak tento typ pohonu mohl posloužit pro velmi rozměrná vesmírná plavidla, jež by mohla nést větší množství stínících ochranných plášťů, které – jak víme – slouží pro ochranu posádky před vesmírným zářením.

Jak už jsme zmínili, celý projekt je mimořádně ambiciózní a v případě úspěchu by zcela jistě vedl k postupnému standardizování u všech kosmických národních agentur a pochopitelně i zkrácení doby nutné pro plánování a realizování meziplanetárních misí. Rozhodně lze tedy spekulovat o tom, že se doba vesmírného dobývání blíží více, než si možná připouštíme.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články