EU měla možnost zakázat Bitcoin a jiné kryptoměny, ale návrh zamítla

Luboš Srb
  • EU rozhodovala o novém návrhu, který ohrožoval budoucnost kryptoměn
  • Poslanci však návrh na regulaci nepodpořili
  • Bitcoin a další kryptoměny tedy mohou vesele dál fungovat
Kryptoměna Bitcoin
Kryptoměna Bitcoin

„Ve výboru Europarlamentu pro ekonomické záležitosti jsme právě odmítli návrh, který požadoval zákaz obchodování s krypto, jako například Bitcoin v EU,“ uvedl na Twitteru europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO, frakce Renew Europe).

O zbylých částech regulace trhu s virtuálními aktivy známé jako MiCa (Markets in Crypto-asset regulation) bude jednat Evropská komise (zastupující EU jako celek), Evropský parlament (zastupující občany) a Evropská rada (zastupující členské státy) v následujících měsících v takzvaném trialogu.

Konec Bitcoinu v Evropě nenastal

Návrh regulace trhu s virtuálními měnami už se připravuje v EU od roku 2019 a stále není jasno o koncové podobě. Nicméně současným zamítnutím zřejmě stále nedokonalého návrhu Evropa ukázala, že je ještě na čem pracovat a že než přijmout tento návrh, bude lepší zapracovat na lepším.

Bitcoin je zatím největší kryptoměna světa
Bitcoin je zatím největší kryptoměna světa

Čtěte také: Co si myslí spoluzakladatel Applu Steve Wozniak o bitcoinu?


EU se nechtěla střelit do vlastní nohy

Ve srozumitelné řeči, odsouhlasení současného návrhu došlo by prakticky znamenalo konec Bitcoinu v Evropě. A to je něco, na co by mohla doplatit akorát tak Evropa a co by mohlo naopak přelít bohatství jinam.

Klíčové bylo zamítnutí návrhu k zakázání PoW (Proof Of Work), což je ověřování transakcí v tzv. blockchainu, kdy uživatelé poskytují svoji výpočetní techniku, která za ně počítá složité matematické rovnice a tím následně ověřuje jednotlivé transakce. Bez toho by prakticky nebyl žádný Bitcoin ani jiné kryptoměny, které využívají tento koncept a nikoliv PoS (Proof of Stake).

Největší výhodou Bitcoinu je samozřejmě decentralizace, ale také právě bezpečnost v podobě ověřování transakcí. Naopak z toho plyne největší nevýhoda, kterou je vyšší energetická náročnost. Se zvyšováním podílu využívání energie z obnovitelných zdrojů se to ovšem pomalu zlepšuje.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články