Vesmírná společnost SpaceX pravidelně posílá své satelity na oběžnou dráhu
Lidé po celé Zemi mohou běžným okem sledovat přelety Starlink
Jak pozorování naplánovat a proč pomůže jednoduchý webový nástroj?
Pokud se zajímáte o vesmír, tak pravděpodobně znáte satelity Starlink. Co jste už možná nevěděli je fakt, že družice jsou k vidění pouhým okem na noční obloze. K pozorování tedy nepotřebujete žádný teleskop nebo dalekohled. Bohatě stačí, když si vyhledáte čas a místo přeletu. Poté stačí vyjít na ulici a pozorně se dívat. Jak ovšem takovou událost naplánovat?
Přelety družic Starlink – kdy, kde a jak?
Když v roce 2019 poprvé vynesl Falcon 9 na oběžnou dráhu satelity Starlink, lidé zjistili, že k jejich pozorování stačí pouhé oko. Nadšenci přirozeně začali spekulovat nad tím, zda by šel Muskův vlak vídat pravidelně na noční obloze. O pár let později se nám nabízí hned několik nástrojů, které pátrání značně usnadňují.
Nutno podotknout, že satelity na obloze nejsou vidět pokaždé. Musíte pro sledování vychytat vhodné podmínky, namátkou lze zmínit například oblohu bez mraků. Starlink lze taktéž sledovat zcela online, a to buď za pomoci dedikovaných nástrojů nebo živých přenosů. Co ovšem udělat v případě, že chcete přelety Starlink sledovat na vlastní oči?
Asi tou nejvíce jednoduchou metodou pro běžného uživatele bude webová stránkaDarpinian. Pokud si ji otevřete, zjistíte, že je celý proces velice jednoduchý. Nástroj se dělí na tři části – časy očekávaných přeletů, trajektorie satelitů na obloze a pohled z první osoby. Pro spatření létajících objektů na obloze je potřeba, abyste zadali svou polohu a poté zvolili časové okno.
Po kliknutí na daný čas se stránka aktualizuje a ukáže, jak bude přelet Starlinku vypadat na obloze a poradí nejlepší způsob, jak vidět Muskův satelit na vlastní oči. Nutno podotknout, že družice Starlink mohou lehce změnit svou dráhu letu, a tak informace berte s rezervou.
Jelikož společnost SpaceX bude i nadále vypouštět tisíce satelitů Starlink, můžete si být jisti, že pověstný Muskův vlak uvidíte na obloze hned několikrát. Pokud byste některý den přelet nestihli, nezoufejte – na internetu naleznete hned několik videí, jak takové satelity na obloze vypadají.
Může mít velké množství družic negativní dopad na společnost? To je otázka, kterou si mnozí pokládají už nyní. Elon Musk chce se svou společností vypustit desetitisíce satelitů na oběžnou dráhu, čímž „zabere“ dost místa. To se pochopitelně nelíbí ostatním státům, a tak volají po regulaci. V dlouhodobém horizontu se tedy můžeme obávat možných sporů o území.