Japonsko hlásí další velkou ztrátu! Přistání na Měsíci skončilo neúspěchem
strong>Japonsku se dobývání vesmíru nedaří

Pokud se trošku orientujete v kosmonautice, resp. zainteresovanosti jednotlivých zemí, možná jste zaznamenali, že vlastní raketu vyvíjí i Japonsko. To jejímu vývoji obětovalo bezmála deset dlouhých let.
Japonsko má na vesmír smůlu
Bohužel, počáteční nadšení a smělé plány nedávno zhatila nečekaná nehoda. V ostrém zatěžkávacím testu, který proběhl na Tanegašimě (jeden z ostrovů Ósumi), došlo k selhání jednoho z motorů.
Pro Japonsko jde o citelnou ztrátu. Země vycházejícího slunce se totiž snažila zvýšit svůj vliv v rámci komerčních startů a zároveň mít k dispozici modernější alternativu k postaršímu typu rakety H2-A.

Čtěte také: Evropská regulace kryptoměn není všelék. Krach FTX se však nemusí opakovat
Dobývání Měsíce se opět odkládá
A jak se zdá, japonské problémy se znovudobýváním vesmíru ani zdaleka nekončí, informuje Futurism. Lunární lander Hakuto-R Mission 1, vyvinutý soukromou vesmírnou společností ispace, se včera pokusil přistát na povrchu Měsíce.
Při autonomních sestupových manévrech však vypadlo spojení a rovněž selhala jakákoliv další komunikace se zařízením. Modul postupně zpomaloval, ale řídící středisko nebylo schopno koordinovat přistání. Přitom několik minut předtím tým pověsil na Twitter unikátní záběry Měsíce přímo z kamer landeru.
Ačkoliv je celá záležitost v šetření a přesné okolnosti nehody se zjišťují, japonská strana nepřímo potvrdila, že s největší pravděpodobností lze misi považovat za nesplněnou a zařízení za ztracené.
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.