Zdanění kryptoměn v Česku. Poradíme, jak se dá vyhnout dani například z bitcoinu!

Jakub Mokříš
  • Výnosy z obchodů s kryptoměnami se od určité výše musejí danit
  • Pokud je danit nebudete, časem se na to s velkou pravděpodobností přijde
  • Jakkoliv je Finanční správa v ČR sto let za opicemi, tak daň z výnosů vašeho kryptosnažení ji extrémně zajímá
Daně z kryptoměn
Daně z kryptoměn

Ještě v letošním roce pravděpodobně objem obchodů s kryptoměnami jenom v České republice dosáhne deseti miliard korun. To samozřejmě nemůže zůstat stranou pozornosti našeho oblíbeného parazita – státu, který si na úspěšných obchodnících nárokuje svoji část ze zisku. Zajímavé je, jak stát na krypto pohlíží. Nejsou to pro něj ani cenné papíry, ani měny. Formálně vzato je takový bitcoin nebo ethereum nehmotný movitý majetek a danění spadá do kategorie ostatních příjmů.

Zdanění kryptoměn? Je to jednoduché

Výše daně ze zisku z obchodování s kryptoměnami je 15 %. Daň se platí vždy, neexistuje tu limit 100 000 korun jako u příjmu z akcií, není tu ani tříletá lhůta držení, po jejímž překročení nemusíte daň platit. Zkrátka – jakmile prodáte krypto a máte z toho nějaký zisk, vzniká vám povinnost zaplatit státu 15 % daň. Bez ohledu na to, kolik předchozích obchodů jste měli neúspěšných.

Důležitý je i způsob výpočtu zisku. Tady už je to malinko složitější, protože při vícero nákupech není jasné, který například bitcoin je zrovna prodáván. Použije se proto buď aritmetický průměr nákupních, tedy nabývacích cen, případně metoda FIFO (First In First Out), což je rozdíl v ceně při prvním nákupu a při prvním prodeji. Druhý nákup pak bude určovat zisk z druhého prodeje atd. Zde je prostor i pro jistou optimalizaci, jak to kdysi nazval náš pan premiér.


Čtěte také: Bitcoin jako oficiální měna. Salvador se stal první zemí na světě


Kryptoměna
Kryptoměna

Jak neplatit daně z kryptoměn

Pokud na kryptoměnách vyděláváte, ale ne moc, můžete se vyhnout platbě daně. Ale kolik to dělá? Podle zákona může být osvobození v tomto případě uplatněno lidmi bez živnostenského oprávnění, kteří s kryptoměnami obchodují jen příležitostně a jejichž všechny příležitostné příjmy v součtu nepřekročí 30 tisíc korun za dané zdaňovací období.

Kdy je vhodné se obrátit na progresivnější účetní?

Pokud opravdu vaše krypto obchody generují zisky, doporučujeme oslovit nějakou progresivnější účetní, která si s tím bude umět poradit. Tresty za neodvedené daně i daň samotnou umí stát vymáhat velmi tvrdě a má k tomu velice účinné nástroje. Paradoxně to jediné, co tak úplně zabavit neumí, jsou právě kryptoměny. Může vám vzít trezor, ale nemusíte mu prozradit heslo. Dokud nenajde seed, je krypto potenciálně pořád ve vašem držení.

Co říkáte na to, jakým způsobem se v Česku daní kryptoměny, třeba bitcoin? Jde podle vás o férové daně a obohacování státu? Podělte se o své názory v naší diskuzi pod článkem!


Autor článku

Jakub Mokříš - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články