Vědcům se podařil úchvatný experiment s lidským mozkem
Z výsledků této studie byla zrekonstruována písnička známé kapely
Odborníci použili umělou inteligenci a skeny mozkové aktivity
Výzkumný tým z Univerzity v New Yorku si vytyčil velice zajímavý cíl. Pokusil se pomocí informací o mozkové aktivitě reprodukovat písničku Another Brick In The Wall od kapely Pink Floyd. Do jisté míry se to vědcům podařilo. Co navíc přinesl výzkum nového?
Mozek reprodukuje hudbu
Hudba doprovází člověka už od nepaměti. Vždy byla součástí našich životů. Nutí nás tleskat do rytmu, tancovat, či si alespoň pobrukovat oblíbenou melodii. Vědci se dlouhou dobu snaží přijít na to, jak přesně mozek hudbu zpracovává. Jistá vědecká práce jde ještě dál a zkouší hudbu reprodukovat přímo z mozkové aktivity člověka.
Výzkumu se zúčastnilo 29 pacientů trpících epilepsií, kteří v minulosti podstoupili operaci, kdy jim byly do hlavy implantovány elektrody a senzory snímající mozkovou aktivitu. Vědci pak nechali tuto skupinu poslouchat populární skladbu Another Brick In The Wall od skupiny Pink Floyd, zatímco tisíce elektrod zaznamenávalo, co se pacientům děje v mozku. Na studii upozornil server Engadget.
Získaná data byla pak využita ve druhé fázi experimentu. Vědci použili umělou inteligenci, aby informace analyzovali, a poté se pokusili vytvořit jednotlivá slova a tóny, které můžeme v písničce zaslechnout. Výsledek si lze poslechnout jako přílohu ke zveřejněné práci.
Stvořená kopie se sice jen stěží může rovnat originálu, nicméně můžeme v ní poznat některé rýmy i melodii, což je velice obdivuhodný výsledek. Studie navíc odhaluje další principy toho, jak náš mozek zpracovává hudbu, které určitě v budoucnu pomohou k celkovému pochopení této problematiky.