Recenze Ledger Nano S Plus — Mějte své kryptoměny v naprostém bezpečí
- V redakci jsme otestovali kryptoměnovou peněženku Ledger Nano S Plus
- Nástupce populárního modelu Nano S umí uložit i NFT
- Pro koho je produkt určen a vyplatí se vůbec?

Kdo by v dnešní době neznal kryptoměny? Ještě před pár lety šlo o věc, kterou mnoho odborníků pokládalo za nesmysl, na kterou mohla přistoupit jen chorá mysl. Posuneme se o dobrých deset let dopředu a najednou máme na trhu tisíce různých druhů kryptoměn, které doplňuje čím dál populárnější NFT. A ať se to možná někomu nezdá, jde o majetek, který si musíme řádně ochránit.
Ledger Nano S Plus je tzv. hardwarová peněženka, která je určena k bezpečnému ukládání kryptoměn, a to zcela offline. Mezi nejočekávanější funkce pak lze jistě zařadit implementaci nezaměnitelných toketů, tedy NFT. Ve zkratce — pokud si chcete co možná nejlépe zabezpečit své finance, nic lepšího než „cold storage“ nenajdete. A tato peněženka od Ledgeru je zlatý střed.
Obsah balení
- 1× Ledger Nano S Plus
- 1× USB/Type-C kabel
- 1× Klíčenka
- 1× Manuál & Seed
Ledger Nano S Plus — Zlatý střed, který nezklame
Než přejdeme k recenzi zařízení, je důležité pochopit, co vlastně Ledger Nano S Plus představuje. Novinka je nástupcem modelu Nano S, který přišel na trh někdy v roce 2016. Tehdy šlo o naprostý bestseller mezi hardwarovými peněženkami, přičemž společnost Ledger uvádí, že tehdy prodala přes 4,5 milionu zařízení. Vytvořit proto úspěšného nástupce nebylo lehké, a teď už víte proč…
Vraťme se ovšem k samotnému zařízení. Novinka k nám do redakce zamířila v opravdu líbivé krabičce, která na první dotyk působí kvalitně a prémiově. Po vytažení první papírové vrstvy se nám naskytl pohled na matně černou krabičku s logem uprostřed. Jakmile jsme ji otevřeli, objevila se jasně stříbrná kartička s nápisem „Trust Yourself“, tedy Věř sám sobě. Celý tento proces navodí pocit, že si opravdu nekupujete jen další tuctový produkt.

Vypadá jako prémiovější USB flash disk
Obsah balení je pak poměrně jasný — krom peněženky Ledger Nano S Plus dále uvnitř najdete USB kabel s Type-C konektorem, oranžové psaníčko se seedem (Secret Recovery Phrase), klasický manuál a příslušenství na klíčenku.
Zařízení Ledger Nano S Plus vypadá jako prémiovější USB flash disk, který je doplněn o leštěný kovový finish. Po vysunutí se objeví malý černobílý displej s rozlišením 128 × 64 pixelů, který pro svůj účel naprosto postačí. Kryptopeněženka má pak na boku dvě plastová tlačítka pro navigaci v menu, která plní svůj účel na jedničku. Kvalita by ale mohla být trochu lepší, o tom žádná. Horní část je poté věnována vstupu pro kabel s Type-C konektorem, čímž propojíte Ledger s počítačem.

Jak nainstalovat Ledger Nano S Plus?
Začátečníci mohou mít největší strach z toho, že nedokážou fyzickou kryptopeněženku nastavit tak snadno, jako to umí například digitální MetaMask. Ledger se u svých modelů snaží o co nejsnazší proces, a to samé platí i u modelu Nano S Plus. Veškeré nastavení nezabere déle než 15 minut, to vám slibuji.
Jako první je potřeba, abyste si nainstalovali aplikaci Ledger Live, a to přímo z oficiálních stránek výrobce. Na výběr jsou tři verze — Windows, macOS, Linux. Nechybí i mobilní verze pro iOS či Android, nicméně já doporučuji začít s verzí pro počítač. Jakmile si appku nainstalujete, propojte peněženku s počítačem pomocí USB kabelu, který byl v balení.

Držte se jasných instrukcí!
Aplikace vám poté dá velmi přesné instrukce a zásadně doporučuji si vše přečíst klidně dvakrát, abyste nikde neudělali chybu. Jako první musíte zvolit PIN kód, který by měl mít 8 míst. Asi nemusím připomínat, abyste tento a následující proces dělali zcela o samotě.
Jakmile úspěšně zadáte PIN, je potřeba vyplnit ještě SEED (Secret Recovery Phrase). Ten se skládá z celkem 24 slov, které si fyzicky opište na bezpečné místo. Rozhodně jej nefoťte nebo neukládejte do telefonu — jakmile jej někdo zjistí, je konec, přišli jste o všechny finance. Po opsání slov vás kryptopeněženka požádá o zadání seedu pro kontrolu.

Jak používat Ledger Nano S Plus?
Jakmile máte nainstalováno, tak přichází ta nejzábavnější část! Pamatujte prosím na to, že aby „cold storage“ fungoval, musí být vždy připojen skrze kabel k počítači či telefonu. Poté vše ovládáte pomocí aplikace Ledger Live, kterou jste si už nainstalovali. V základu máte k dispozici paměť o velikosti 1,5 MB, což stačí na instalaci nejméně 80 aplikací.

Nejprve přidejte účet
Abyste mohli danou kryptoměnu uskladnit na Ledger Nano S Plus, je potřeba, abyste si nejprve nainstalovali aplikaci přímo v peněžence. Nebojte se, je to vážně snadné a celý proces slouží akorát k tomu, aby uživatel měl aktivováno pouze to, co doopravdy využívá. Pokud tedy budete chtít uskladnit například Ethereum, postupujte následovně.
V menu klikněte na kolonku Manager a zadejte PIN kód zařízení (pokud Ledger ještě nemáte připojen). V tu chvíli se objeví celý seznam kryptoměn, které kryptopeněženka podporuje. Vyhledejte Ethereum a klikněte na Instalace. Jakmile se aplikace nainstaluje, zvolte položku Add account a nějak si ji pojmenujte. Hotovo!
Se založeným účetem můžete odesílat či přijímat danou kryptoměnu. Pokud tedy máte nějaké finance v tzv. „hot wallet“, tedy online peněžence, rozhodně doporučujeme větší část peněz přemístit na bezpečnější Ledger. Skrze aplikaci dále můžete sledovat vývoj trhu, nakupovat nebo dokonce skladovat již zmíněné NFT.

Pro koho je produkt určen?
Teď si musíme odpovědět na jednu důležitou otázku — pro koho je produkt určen? Pokud jste dočetli článek až na konec, pravděpodobně máte představu o tom, zda jste vhodným zákazníkem nebo ne. „Cold storage“ Ledger Nano S Plus se hodí především pro zkušenější držitele kryptoměn, kteří chtějí část svého portfolia uložit na bezpečnější místo. Drtivá většina lidí použije Ledger nebo Trezor pro tzv. HODL, tedy strategii, při které nakoupí krypto a čekají klidně i roky, než jeho cena vyletí nahoru.
Pokud teprve s kryptoměnami začínáte, asi bych raději doporučil založit si MetaMask a zkoušet, co vlastně tento systém umí. Objevujte, bavte se. A jakmile uvidíte v investicích potenciál, pořiďte si kryptopeněženku a mějte své finance v maximálním bezpečí.
Nutno podotknout, že offline peněženka nemá jen samé výhody. Pokud zařízení ztratíte nebo nedejbože zapomenete seed, tak jste ve velkém problému. Neexistuje žádná autorita, která by vše dokázala vrátit do původního stavu. Za všechny činy jste zodpovědni jen a pouze vy sami. To samé platí v případě, že se přepíšete během odesílání krypta v adrese příjemce. Chybu už zkrátka nikdo nevrátí, protože „do blockchainu“ se prostě nedovoláte.

Vyplatí se koupit Ledger Nano S Plus?
Pokud teprve začínáte a uvažujete o fyzické peněžence, tak Ledger Nano S Plus rozhodně nezklame. Za cenu 2 099 Kč se jedná o dobrou koupi, a to i v případě, že si chcete technologii pouze vyzkoušet. Na trhu jsou samozřejmě i mnohem dražší a lepší varianty, ale tuto volbu bych přenechal zkušenějším uživatelům. Pro běžné investory je vstupní model naprosto dostačující.
Za zapůjčení děkujeme obchodu Smarty.cz, kde můžete Ledger Nano S Plus zakoupit! A nezlobte se, že nejsou v článku obrázky z aplikace, ale bezpečnost není radno podcenit.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.
V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.