Přinášíme kompletní návod ke zprovoznění Trezoru Model T krok po kroku
Jde o jednu z nejbezpečnějších peněženek pro ukládání kryptoměn
Poradíme co udělat, co nedělat, co si ohlídat a čemu se vyvarovat
Kde koupit Trezor Model T a za jakou cenu?
Do redakce se nám dostal český trezor, konkrétně Model T od SatoshiLabs. Je to výrobek od české firmy, který se řadí mezi absolutní špičku mezi trezory pro kryptoměny. Pořídíte ho ve velké spoustě eshopů, ale klidně i přímo z webu výrobce. Trezor Model T pořídíte za cenu do pěti tisíc korun.
Návod se může s drobnými odlišnostmi lišit v čase, ale jinak by to mělo víceméně sedět. Web se dá přepnout i do češtiny, což jsme si bohužel v době aktivace Trezoru neuvědomili a některé screenshoty jsou tedy bohužel v angličtině. Jinak je to naprosto shodné. Teď už k samotné aktivaci!
Vybalení a připojení Trezoru Model T
Trezor Model T je dodáván v krabičce zatavené v plastové fólii. Její porušení by ničemu vadit nemělo, důležité je, aby po vybalení byl trezor opatřen neporušenou nálepkou s hologramem, která zakrývá USB-C port. Pokud by náhodou byla nálepka porušena, kontaktujte výrobce. Je to totiž známka, že Trezor prošel nějakou manipulací a nemusí být bezpečný.
Samotné připojení k počítači je nejlépe realizovat USB-C/USB-A kabelem, který je přiložen v krabičce. Je to sice vysoce nepravděpodobné, že byste něco takového měli doma, ale existují i kabely, které nejsou tak úplně bezpečné, proto automaticky nevěřte každému a jakémukoliv USB-C kabelu. Využijete-li nějaký jiný, asi se nic špatného nestane, ale je dobré vědět, že i kabel může být slabinou. I proti tomu je ale Model T teoreticky zabezpečen.
Aktivace hardwarové peněženky přes web
Nyní můžete tedy Trezor bezpečně připojit. Poté zadejte do vyhledávače adresu https://suite.trezor.io. Tady je důležité si ohlídat, aby před dvojtečkou bylo skutečně „https“ a aby adresa nevedla vlivem třeba jednoho přidaného písmenka někam jinam. Na webu samotném si potom stáhněte Trezor Bridge (odkaz skoro úplně dole na stránce). To je nástroj pro komunikaci kryptopeněženky připojené k počítači a webového rozhraní.
Po stažení Trezor Bridge je možné připojit samotné zařízení a začít s nastavením
Instalace firmwaru
Vytvoření nové peněženky
Jakmile máte Trezor Bridge, stačí připojit Trezor kabelem k počítači a kliknout na zelené tlačítko. Následně vás web povede sám – nechte vytvořit novou peněženku, což bude vyžadovat potvrzení přímo na displeji Trezoru. Dost možná bude nutné udělat nahrání firmwaru (Trezor přijde bez firmware, aby zákazník nepoužíval trezor s firmwarem, u kterého nezná původ) a pak už se dostanete přímo do peněženky, kde je nutné udělat zálohu, což zahájíte oranžovým tlačítkem.
Tady pozor, záloha má podobu 12 slov (24 v případě Trezoru One). Ta si poznamenejte, v balení je speciálně k tomu určená kartička. Této skupině slov se říká „recovery seed“ a pokud by došlo ke zcizení, zničení nebo jakémukoliv problému s Trezorem, tak pomocí nich peněženku obnovíte. Nikomu svůj seed neukazujte a dobře ho schovejte! Nikdy seed nezadávejte přímo do jakékoliv webové stránky nebo aplikace – jedná se o phishing. Seed potřebujete jen při provádění recovery (obnovení) a slova se v případě Trezoru T zadávají výhradně, jenom a pouze na displeji samotného zařízení. Jednotlivá slova se při aktivaci Trezoru objeví z bezpečnostních důvodů ne na webu, ale přímo na displeji Trezoru, odkud si je pečlivě opište. Poté ještě následuje ověření, jestli jste si je opsali správně.
Nejdůležitější část – poznamenejte si seed. Je to jediná možnost záchrany při ztrátě nebo zničení peněženky
V balení je kartička přímo určená k zápisu seedu
Nakonec ještě kontrola…
Poté přijde nastavení PINu, což, pokud si nenastavíte tzv. Passphrase, bude jediná ochrana, která oddělí vaše kryptoměny od někoho, kdo vám Trezor zcizí, zabaví nebo se k němu zkrátka jakkoliv dostane. Dokud nezná PIN, je mu zařízení k ničemu, pokud se tedy nedostane i k seedu. Samozřejmě ho budete muset zadávat pokaždé, když připojíte hardware k počítači.
Na závěr ještě pojmenování samotného zařízení, kde opět doporučíme spíše přezdívku, než reálné jméno. No a tím je aktivace hotová, na závěr ještě výzva, abyste si uložili odkaz na přístup do peněženky do záložek prohlížeče, dále možnost sledovat novinky na sociálních sítích a je hotovo.