Lidstvo má ještě větší hrozbu než globální oteplování, tvrdí Elon Musk
- Elon Musk zase jednou napsal na Twitteru něco třaskavého
- Podle miliardáře není největší hrozbou naší civilizace globální oteplování
- Ještě větší nebezpečí vidí v populačním kolapsu

Slavný technologický vizionář, zakladatel SpaceX a šéf Tesly, ale také velký snílek, který je nejbohatším člověkem na světě – Elon Musk – napsal na Twitteru: „Populační kolaps kvůli nízké porodnosti je pro civilizaci mnohem větším rizikem než globální oteplování.”
Elon Musk vidí problém v populačním kolapsu
Mnozí přitom berou globální oteplování, které vede ke změnám klimatu, za jednoznačně největší problém na Zemi, který ohrožuje nejen lidskou rasu, ale také živočišné druhy a rostliny, de facto vše na této planetě. Má tedy Elon Musk pravdu, nebo ne, že je tady ještě větší nebezpečí?
Jak uvádí velice podrobný článek na USA Today, varování před populačním kolapsem jsou tady už nějaký ten pátek a dokonce i nějaké to století. Ale nikdy ani náznakem nedošlo k tomu, že by velikost populace vedla k ohrožení samotné existence našeho druhu.

Čtěte také: Tesla Robot bude skvělým dárkem pro vaše (pra)rodiče, tvrdí Elon Musk
Na planetě má být v roce 2064 téměř 10 miliard lidí
Předpokládá se, že do roku 2064 bude na planetě historicky nejvíce lidí (9,7 miliard) a poté začne postupný sešup, který by podle Muska mohl být začátkem konce. Všechno samozřejmě ovlivňuje vše kolem nás, ale hlavně zdroje. Už před sto lety se myslelo, že není možné, aby bylo na planetě jednoho dne téměř 8 miliard lidí, a přece tomu tak nyní je, protože se zvýšilo využití a efektivita zemědělské plochy.
Vědec Daniel Kammen tvrdí, že neexistuje ideální počet lidí na planetě. Ale jde prý o to, jakým životním stylem se žije. Podle výsledků studie Nature Sustainability je 10 % nejzdravějších lidí zodpovědno za 47 % emisí CO2, ve srovnání s pouhými 10 % emisí v celé spodní polovině ekonomického žebříčku.
Pokud bychom si vzali příklad Nigérie, která má roční průměrnou uhlíkovou stopu jen 0,6 tun CO2 na jednotlivce, tak by s tímto životním stylem bylo ročně emitováno zhruba 34 miliard tun CO2, což by dostačovalo na 58 miliard lidí žijících na celém světě. Ale v případě amerického stylu, kdy dochází k produkci 14,7 tun CO2 za rok na jednotlivce, tak by mohlo být na Zemi jen 2,3 miliardy lidí, tedy jen zhruba třetina současné populace.

Zajímavost: Vědci vyrábějí černou skříňku, která má zaznamenat konec civilizace
Je populační kolaps nebezpečný?
„I když se zdá, že je na naší planetě mnoho lidí, náš individuální dopad se mnohem více měří způsoby, kterými zesilujeme nebo minimalizujeme svou stopu,” řekl Kammen. „Pokud se zaměříte na populaci, vyhnete se tomu, jak kritické jsou naše vzorce spotřeby.”
Experti varují, že mnohem nebezpečnějším než populační kolaps může být to, když se bude populační růst uměle korigovat nebo naopak různě zasahovat do toho, aby se populace zvětšovala nebo naopak zmenšovala. Je tedy dobré si uvědomit, že populační kolaps nemusí být nutně něco špatného, protože pokud se velikost populace například zmenší, dojde automaticky k alokaci zdrojů a tím pádem k větší hojnosti, což může naopak zase podpořit populační růst a vytvořit lepší podmínky pro lidi.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.