Neuralink je další z velmi ambiciózních dítek Elona Muska, šéfa automobilky Tesla, geniálního vizionáře a blázna do vzdáleného vesmíru. Myšlenka mozkového implantátu, díky němuž půjde například dopravit mRNA do buňky, představuje naprostý průlom nejen ve zdravotnictví.
Neuralink je budoucnost
Roztroušená skleróza, Alzheimerova demence, Parkinsonova choroba, rakovina a další civilizační choroby můžou být již brzy minulostí.A co takhle ovládat telefon jen pouhou myšlenkou? Je skutečně doba filmových spektáklů Johnny Mnemonic nebo Total Recall realitou nejbližších let?
Ne každý však sdílí Muskovo nadšení. Někteří skeptici poukazují na to, že lidé s takovým implantátem podstupují riziko zneužití osobních údajů nebo v horším případě ztráty vlastní identity. Stejně jako je v procesu definování legislativních mantinelů v otázce umělé inteligence, tak i zde bude muset být jasně kodifikováno, v jakých — řekněme — krajních případech lze mozkový implantát použít.
Nenechme se mýlit. Riziko potenciálního zneužití by totiž mohlo mít nedozírné následky. Každopádně, v tento okamžik jde zatím o hudbu budoucnosti. Vědci mají za to, že Nerualink nespustí masovou výrobu dříve než za deset let. To však nic nemění na tom, že tento biotechnologický brand nestojí na místě.
V tomto kontextu CNN Businessinformuje, že podnik chce celý proces maximálně urychlit. To dokazuje jednak rozšiřování stávajících týmů, jednak nejnovější obří finanční injekce ve výši 280 milionů dolarů od amerického podnikatele, investora a zakladatele PayPalu Petera Thiela, jež by měla kýžený progres pomoci nakopnout.