Na Marsu bylo objeveno enormní množství vody. Začnou nové vesmírné závody?

Dominick Tomanec
  • Je na planetě Mars skutečně voda a je ji dost?
  • Vědci ji prý objevili na rovníku
  • A není ji zrovna málo
Výzkumná radarová sonda MARSIS
Výzkumná radarová sonda MARSIS

Kdykoliv se mluví o možnosti výskytu mimozemského života (mimo planetu Zemi) v naší sluneční soustavě, jako první každého z nás nejspíše napadne náš blízký planetární soused, Mars. Na něm byl už dříve prokázán výskyt vody v podobě stále zmrzlých polárních čepiček. Dle nejnovějších údajů zaznamenaných sondou MARSIS, agentury ESA (Evropská Vesmírná Agentura), by se voda mohla vyskytovat i v blízkosti samotného rovníku planety.

Oživení staré spekulace kolem Marsu

První průzkumy povrchu Marsu pomocí sondy MARSIS proběhly již roku 2007. Tehdy byla právě v blízkosti rovníku Rudé planety nalezena více než dvoukilometrová ložiska neznámého materiálu, jež byl na radaru relativně průhledný a měl malou hustotu.

Již před více než patnácti lety se tak spekulovalo o možné mase zmrzlé vody na povrchu Marsu. Přesto se vědecká obec více přikláněla k tomu, že se jedná o usazeniny v podobě prachu, sopečného popelu, nebo sedimentu.

Valles Marineris, Mars
Valles Marineris, Mars

Čtěte také: ESA se chystá na Venuši. Čeští vědci mají na starosti „mozek sondy“


Led a prach

Data získaná z nejnovějšího průletu sondy nad formací zvanou Medusae Fossae (v blízkosti hory Olympus Mons) naznačují, že se zde pod nánosem prachu a popela nachází několikasetmetrová vrstva ledu.

Dle autora původní studie z roku 2007, Thomase Watterse, může celková tloušťka této masy dosahovat skoro 4 kilometrů. Zároveň vyjadřuje své nadšení nad tím, že radarové signály vyslané k oné formaci vracejí stejné výsledky jako ty, jež byly vyslány k polárním čepičkám Marsu.

SpaceX, vesmírná loď Starship
SpaceX, vesmírná loď Starship

Využití lidskými posádkami

Mnoho plánovaných vesmírných misí (například Artemis agentury NASA) si klade za cíl dostat lidskou posádku na povrch Marsu. S tím však přichází mnohé problémy, ať už se zásobováním, či samotnou dopravou. Právě prvnímu zmiňovanému by tak vodní led v takto příhodné lokalitě mohl významně pomoci.

Takto ohromná masa ledu by mohla posloužit k dlouhodobému získávání pitné vody a tím usnadnit vznik lidských výzkumných stanic a budoucích sídel. Dle ESA však bude trvat nejméně několik desítek let, než se bude možné skrze usazeniny k onomu ledu dostat.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články