Neuralink definuje budoucnost. Ukázal opici, která psala pomocí telepatie

Tomáš Richter
  • Neuralink může být významným milníkem
  • Tato technologie vzbuzuje velká očekávání, ale i obavy
  • Vědci z firmy Elona Muska nám nově předvedli, jaké udělali pokroky
Neuralink, telepatická opice
Neuralink, telepatická opice

Neuralink je jedním z nejambicióznějších počinů posledních několika dekád. Roztroušená skleróza, Alzheimerova demence, Parkinsonova choroba, rakovina a další civilizační choroby můžou být jak mávnutím kouzelného proutku jednou provždy minulostí.

Neuralink změní svět

A co takhle ovládat telefon jen pouhou myšlenkou? Taky dobré, že? Elon Musk, duchovní otec celého projektu, se několikrát nechal slyšet, že praktické možnosti mohou být takřka nekonečné.

Vždyť nejde jen o teoretické úvahy. Vzpomeňte si, že implantát už byl otestován. Ne na člověku, jak by vás napadlo, ale na opici. Ta po zákroku hrála videohru, kterou ovládala jen svojí myslí.

Neuralink Elona Muska
Neuralink Elona Muska

Čtěte také: Geniální Čech dobývá svět! Díky 3D tisku zachraňuje zraněné koně před utracením


Samo sebou, že v této souvislosti vyvstává celá řada eticko-morálních otázek a dalších obav, jež původní Muskův záměr v praxi devalvují. Najdou se skeptici, kteří poukazují na to, že lidé s takovým implantátem podstupují riziko zneužití osobních údajů nebo v horším případě ztráty vlastní identity. Naneštěstí, je však ještě příliš brzy cokoliv předjímat.

Budoucnost je teď

A když už jsme u opic, možná by v této souvislosti stála za zmínku jedna zajímavá novinka. Neuralink totiž včera uspořádal zajímavý event, kdy demonstroval aktuální progres této technologie.

Během prezentace došlo nejen na nové teoretické poznatky, ale i praktickou ukázku. Opice „Sake“ mohla díky speciálnímu implantátu psát pomocí telepatie. Nedá se úplně říci, že Neuralink naučil opici hláskovat. Vědci namísto toho přiměli Sake jednotlivá písmena poskládaná v hlavě přenést na obrazovku do souvislejších vět.

„Na rozdíl od toho, co si někteří myslí, jsme vůči zvířatům extrémně opatrní. Vždy chceme, aby byl implantát pomocníkem, nikoliv škůdcem,“ ujistil Musk. Neuralink čeká na schválení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k zahájení první zkoušky na lidech. Ta by mohla proběhnout už v příštím roce.

Celá prezentace novinek u Neuralinku (videozáznam)


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články