Nezahráváme si? Umělá inteligence zamířila na dark web „vylepšovat“ své schopnosti

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence hýbe světem
  • AI nově zkoumá i odvrácenou stranu internetu
  • Jaký přínos vidí vědci v monitorování dark webu?
Dark Web
Dark Web

Ve světle posledních událostí to zní jako zprofanovaná fráze, ale je to tak. S příchodem ChatGPT se navždy změnil nejen internet, ale i vnímání umělé inteligence jako takové. Nejde o to, že tady nebyla už předtím. Byla. Jen je teď mnohem dostupnější pro masy.

Umělá inteligence

AI v dřívější podobě byla spíše součástí specifických projektů, v nejrůznějších obměnách využívána v lékařství, armádě, automobilové branži apod. na hony vzdálená dosahu běžného smrtelníka. To se díky přelomovému projektu od společnosti OpenAI obrátilo o 180 stupňů.

Není tak divu, že se najednou každá větší firma snaží přijít se svojí alternativou. Zatímco umělá inteligence má obrovský potenciál pomoct lidstvu v mnoha ohledech, začíná se v tomto směru nahlas mluvit o s tím souvisejících rizicích a problémech, které mohou být v dohledné budoucnosti nemalé.

Jsou naše data v bezpečí?
Jsou naše data v bezpečí?

Čtěte také: Blíží se konec lidstva? Tento humanoidní robot s AI zvládne emoce, práci i zábavu


AI jako kladivo na hackery?

Ostatně, o tom, že je regulace této technologie nutná, jsme vás informovali v tomto samostatném článku. A docela paradoxně tím nehlasitějším z kritiků není nikdo jiný než Sam Altman, CEO OpenAI. Právě ten poukazuje na to, že za současné konstelace by se umělá inteligence mohla velmi rychle vymknout kontrole.

Možná tím naráží právě na fakt, že s rostoucím marketingovým, potažmo komerčním vlivem AI, vzrůstá i počet nejrůznějších projektů, které i přes původní záměr mohou přispět k negativnímu dopadu na lidstvo. Patří mezi ne i jeden z posledních? Stěží, přesto ukazuje, že nějaké legislativní mantinely žalostně chybí.

Kyberbezpečnost a dark web

Jak informuje server Futurism, tým vědců totiž umělou inteligenci nově testuje na zapovězeném dark webu. Jazykový model s kódovým označením DarkBERT byl připojen na odvrácenou stranu internetu za účelem plnění nejrůznějších úkolů, sbírání dat a monitoringu sítě v rámci kyberbezpečnosti.

„V této oblasti naše výsledky dokazují, že DarkBERT je z pohledu chápání a fungování dark webu mnohem dále než jakékoliv konkurenční platformy,“ shodují se experti. Rovněž vyzdvihují, s jakou precizností sbírá data ohledně detekce stránek, které prodávají ransomware, zcizené soukromé údaje jednotlivců nebo další ilegální software, čímž může výrazně přispět k toliko potřebné prevenci.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články