Platforma YouTube pracuje na nových anti plagiátorských nástrojích
Ty mají tvůrcům pomoci v boji proti generativní umělé inteligenci a deepfake
Co o tom zatím víme?
Populární video platforma YouTube dle posledních zpráv zahájila vývoj nových autorských nástrojů, jejichž cílem má být zajištěn větší kontroly nad obsahem, generovaném umělou inteligencí. Hodlá tak zakročit nejen proti plagiátorství v podobě uměle vytvořené hudby a videí, ale také proti krádeži identit známých osobností prostřednictvím technologie deepfake. Má však skutečně šanci ve svých snahách uspět?
Pokročilá ochrana autorských práv
Jak jistě víme, spolu s příchodem volně dostupné a snadno použitelné umělé inteligence došlo na internetu jako takovém k neuvěřitelnému boomu. Jen během prvních týdnů tak mnohé sociální sítě a platformy doslova přetékaly nepřeberným množstvím generovaného obsahu nejdříve v podobě obrázků a falešných fotografií a později i hudby a videí. Spolu s rostoucím potenciálem umělé inteligence však postupně vzrůstalo i znepokojení, ohledně možnosti jejího využití pro plagiátorství a další kontroverzní aktivity, jež se později ukázalo jako oprávněné. Čím dál více velkých internetových společností proto v současné době mění svůj dosavadní postoj a naopak se zasazuje o regulace a kontrolu právě takového obsahu.
Z novější pak stojí za zmínku kupříkladu populární video platforma YouTube, jež se během letošního roku nechvalně proslavila především svým těžkopádným a nepříliš účinným způsobem boje proti blokování reklam. Nově se však chystá postavit i obsahu vytvořeném generativní umělou inteligencí, který jakkoliv porušuje autorská práva či přímo zasahuje do duševního vlastnictví poškozených umělců. Jeho vedení právě proto oznámilo vývoj nových nástrojů, s jejichž pomocí by mohlo být možné snadno identifikovat rozličné druhy chráněného obsahu.
Prvním z nich, jehož účel je již veřejnosti znám, má být právě detektor syntetického zpěvu (v originále – synthetic-singing identification technology), jenž má být schopen rychle rozpoznat nejen shody s díly známých umělců, ale i možné kopírování jejich hlasu. Dle vyjádření YouTube bude nástroj zařazen do systému identifikace autorských práv Content ID a jeho zavedení bychom se měli dočkat již během příštího roku.
Neméně důležitým tématem, je ovšem také již dříve zmiňovaná ochrana osobních identit tvůrců a osobností, jež je čím dál častěji napadána prostřednictvím kontroverzní technologie deepfake. Právě ta je totiž často využívána k vytváření jejich AI klonů, kteří jsou však čím dál častěji používáni k četným podvodům či vystupování v generované pornografii. Vážnosti situace pak nasvědčuje otevřený dopis ze začátku letošního roku, v němž více než 200 známých umělců, včetně Katy Perry, Pearl Jam, či Billie Eilish označuje neautorizovanou AI tvorbu, včetně užívání technologie deepfake, za útok na lidskou kreativitu a požaduje větší odpovědnost ze stran sociálních sítí.
V návaznosti na to platforma YouTube chystá i nový, prozatím blíže nespecifikovaný nástroj pro identifikaci umělé vytvořených osob, o jehož datu vydání příliš mnoho nevíme. Jisté je však to, že se nechystá boj pouze proti AI tvůrcům, ale i společnostem, zaměřující se na vývoj AI nástrojů skrze takzvaný „scraping“, neboli automatizované získávání dat. To bylo totiž doposud umožňováno množství známých společností v čele s OpenAI, Apple, Nvidia či Runway AI, bez ohledu na porušovaní smluvních podmínek a neoprávněnému nakládání s autorskou tvorbou.
„Jak se AI vyvíjí, věříme, že by měla podporovat lidskou kreativitu, ne ji nahrazovat,“ uvedl nakonec YouTube ve svém oznámení.