Ruský Intel je dle nejnovějších dat na pokraji krachu
Za poslední roky nevykázal žádné příjmy a zaměstnává pouze jednoho člověka
Co o tom víme?
Ruské technologické odvětví je na tom dost možná hůře, než jsme čekali. Vypovídá o tom nově zveřejněná zpráva technologického webu Abachy hovořící o momentální, mimořádně špatné situaci ruské pobočky Intelu, známé také jako Intel Russia. Dle ní totiž nejen nevykazuje žádné příjmy, ale také oficiálně zaměstnává pouze jediného člověka.
Nulové tržby
Bezprostředně po začátku invaze na Ukrajinu došlo k přerušení mnoha obchodních vazeb mezi Ruskem a bezpočtem světových technologických společností, jež zde nezřídkakdy provozovaly vlastní pobočky. Jinak tomu nebylo ani u giganta Intel, který se v rámci odnože Intel Russia rozhodl k pozastavení veškeré výroby a probíhajících operací, což dále stvrdil pozastavením dodávky vlastních technologií do země.
Ruský Intel proto po velmi významných finančních ztrátách v několika posledních letech čelil hned třem velkým vlnám propouštění, jež postupně snížily počet zaměstnanců z více než tisíce na pouhého jednoho. Tím pak není nikdo jiný než momentální faktická ředitelka a někdejší vedoucí divize Intel AO, Alina Klushina. I přes skutečnost, že je společnost stále udržována „při životě“, se však zdá, že je pouze otázkou času, kdy vzhledem k nulovým příjmům dojde k definitivnímu ukončení provozu.
Některé neoficiální, avšak důvěryhodné zprávy z posledních několika měsíců hovoří o tom, že opatření, jež v rámci sankcí učinil Intel ve své ruské pobočce, selhala. Kupříkladu jedna z lednových zpráv totiž hovoří o blíže nespecifikovaných ruských subjektech, které nelegálně a na vlastní náklady nakoupily procesory jak od Intelu, tak od konkurenčního AMD v hodnotě téměř dvou miliard dolarů.
Objevují se tak spekulace zaměřující se na možné neoficiální fungování Intelu Russia, jež se pod vedením Klushiny vzpírá mezinárodním sankcím. Rozhodně tak není vyloučeno, že skutečným důvodem pro stálé udržování společnosti při životě může být čekání na příznivý konec válečného konfliktu na Ruskem zasažené Ukrajině, a to i za cenu dalších finančních ztrát.