S predikcí slov se na telefonu píše pomaleji, než si možná myslíte
- Věříte, že s predikcí píšete na telefonu rychleji?
- Psaní s predikcí většinu uživatelů spíše zpomaluje
- Naopak systém pro automatické opravy má výsledky lepší

Psaní je stále tou nejčastější aktivitou, kterou na telefonech provádíme. Ať už vyřizujete maily, píšete si na chatu nebo jednoduše cokoliv vyhledáváte. Nedávný průzkum zjistil, že mileniálové píší denně v průměru 48 minut, zatímco generace dnešních prarodičů kolem půl hodiny denně.
Za dobu přítomnosti mobilních telefonů se ale způsoby psaní změnily. Máme dnes funkce pro automatické opravy, ty dokáží text opravit už během psaní. Dále nám přístroje nabízí i predikci, která se snaží nabídnout vhodná slova, sotva je začneme ťukat do displeje. Při vhodné nabídce pak na ně stačí klepnout nad klávesnicí.
Vzorek 37 tisíc účastníků už může leccos napovědět
Nejen tyto funkce mají ulehčit, zrychlit a zefektivnit psaní textu. Nedávný průzkum ovšem ukázal, že zvláště u predikcí tomu tak není. Studie publikována v roce 2016 přinesla překvapivé výsledky. Prediktivní text nijak nezrychluje psaní. Ovšem této studie se tehdy zúčastnilo pouze sedmnáct lidí a všichni používali stejné zařízení.

Čtěte také: Zpomalují záměrně výrobci telefonů starší modely? Je možné se nějak bránit?
V roce 2019 byla zveřejněna nová studie, ve které podrobně vědci zkoumali data z telefonů 37 tisíc dobrovolníků. Každý pak používal svůj běžný telefon. Účastníci byly požádáni, aby opisovali věty co nejrychleji a co nejpřesněji dovedou.
Účastníci, kteří při přepisování využívali výhod prediktivního textu, psali s průměrnou rychlostí 33 slov za minutu. Je to nižší číslo než u těch, kteří tutu inteligentní funkci nepoužili. Tito napsali v průměru 35 slov za minutu. Nejlépe dopadla skupina lidí používající systém automatických oprav s průměrem 43 slov za minutu.
Automatické opravy mají výsledky lepší
Vychází z toho zajímavé výsledky. Funkce, která vám má ušetřit čas, tak vlastně nečiní. Tvůrci průzkumu pak rozebrali podrobně výsledky zúčastněných skupin a hledali důležitá data.
Součástí bylo například rychlost, s jakou dokáže uživatel registrovat nabízené slovo v poměru k době potřebné k jeho napsání. Další faktor, který může výběr predikce ovlivnit, je i délka slova. Predikce a korekce vycházela lépe u delších slov, protože vyžadují větší koncentraci při jeho psaní.

Zjednodušeně řečeno, pro běžného uživatele neznamená použití prediktivního textu zlepšení oproti běžnému ťukání slov na klávesnici. A i pokud se to pár jedincům podaří, časová úspora je stále velmi malá. Pro vědce by bylo zajímavé mít možnost studovat chování uživatelů v delším časovém horizontu, aby si mohli potvrdit nebo vyvrátit vytvořené modely.
Tu důležitou otázku ovšem současný průzkum zodpověděl. Predikce vás zpomalují. Používáte na svém telefonu predikce nebo automatické opravy? Jste spokojeni s výsledky, které vám telefon nabízí?
Autor článku
Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.