Zpomalují záměrně výrobci telefonů starší modely? Je možné se nějak bránit?
- Nejnovější verze systému nemusí fungovat nejlépe na starších zařízeních
- Vyžadujete delší podporu nebo byste si koupili nový přístroj každý rok?
- Potíže s pomalejšími zařízeními neřešíme pouze u telefonů

Většinou touto dobou v roce slýcháte ze svého okolí příběhy o tom, jak vaším známým nebo příbuzným čím dál více zpomalují telefony. Apple i Google vydávají nové verze svých operačních systémů pro chytrá zařízení a chvíli poté se objeví skupinka uživatelů, kterým se záhadně před Vánoci starší zařízení zpomalí.
Skutečně výrobci záměrně zpomalují starší telefony, aby vás “pošťouchli” k pořízení nových modelů? Odpověď není tak jednoznačná. Pojďme se podívat na fakta.
Nové na starém nemusí vždy fungovat správně
Každý rok zpravidla před letními prázdninami oznamují technologické společnosti nové verze operačních systémů pro nadcházející rok. Ve většině případů se jedná minimálně o vylepšení existujících řešení, například FaceTime u iOS nebo rozšíření schopností hlasového asistenta v případě Google. Vždy samozřejmě dostaneme krásnější uživatelské prostředí.
Co si ovšem spousta uživatelů neuvědomí, je, že nejnovější vychytávky a funkce výrobci vždy chystají především pro nejnovější čipsety a zařízení, která jsou v době představení k dispozici. A proto mají systémové aktualizace dva zásadní cíle. Nejprve musí podporovat tento nejnovější hardware. A za druhé musí zaručit správné fungování i na starším hardware i za cenu toho, že nebudou podporovat všechny nejnovější funkce.

Čtěte také: Tesla Dojo je superpočítač, který má odstartovat revoluci na poli umělé inteligence
Pomalejší se nemusí zdát pouze mobilní zařízení
Stejná výzva na výrobce čeká i ve světě desktopových systémů. Za příklad můžeme dát i Windows 11. Na začátku Windows představil funkce, které si lidé mohou nainstalovat i na starší verze. Tento seznam byl ale později zrušen s vysvětlením, že vývoj funkcí pro starší systémy není nyní na pořadu dne a Microsoft se bude věnovat především vývoji nejnovějšího systému.
Už tedy víte, že některých vychytávek se na starším zařízení nedočkáte. S tím se dá žít. Proč ale tedy někdy máte pocit, že i ty současné funkce jsou pomalejší? Abychom se dostali k odpovědi, musíme se nejdříve podívat na způsob fungování čipů v telefonu.
Apple dříve používal čipy a součástky jiných dodavatelů. Posledních pár let ale převzal vývoj i těchto prvků do své továrny. Tomu se říká system-on-a-chip (SoC). Celý systém zařízení je součástí jednoho čipu, který si Apple sám vyrábí. I když je to nejefektivnější způsob výroby, společnost může těžko v době vývoje předvídat, jaké novinky budou zákazníci v budoucnu vyžadovat. Tudíž i vývoj aktuálního čipu nemusí být zárukou bezproblémového chování později.
Výrobci musí vydávat nové systémy a aktualizace pro aktuální trh tak, aby nová zařízení měla určitou výhodu nad těmi existujícími. U aktualizací starších zařízení pak musí počítat s deficitem procesoru, paměti i dalších faktorů. I tak musí aktualizace fungovat v pořádku.
A to může být hlavním důvodem, proč nová verze systému na starším zařízení může jet pomaleji. Nový systém nemá za účel zařízení zpomalit, jen se snaží co nejlépe využít starší hardware.

Doporučujeme: Jak se vyrábí čipy? A proč není jednoduché postavit novou továrnu?
Jde přece o byznys
Není to žádná novinka, je o tom sepsáno spoustu článků. Mnoho lidí čeká s instalací na starších telefonech na dobu, až je výrobce opraví nebo aspoň lehce zrychlí. Nabízí se však otázka. Má smysl instalovat novější systém, když bude pomalejší? Většina uživatelů chce ale vyzkoušet nové věci. Když ale místo toho dostanou pomalejší telefon, rádi nebudou.
Vše je to samozřejmě o obchodu. Všichni výrobci dělají svou práci za účelem prodeje a zisku. A v tomto případě je účelem prodej nových zařízení. Očekávaným chováním výrobce vůči zákazníkům je i udržování systému v aktuálním stavu. Na druhé straně výrobci bohužel neumí uživatele vzdělat tak, aby si uměli telefon lépe udržovat v kondici sami. Prvním krokem se nabízí odinstalovat aplikace, které vám výrobce nabídl automaticky.
Vzhledem k tomu, že systémový kód operačního systému je uzavřený, dokazovat úmyslné zpomalování telefonů by bylo extrémně náročné. Bylo by opravdu divné, kdyby snad někdo dokázal, že výrobce u starších telefonů používá odklad spuštění akcí či aplikací.
Nakonec je to vždy na výrobci, jakou politiku prodeje nových zařízení zvolí. Pro výrobce nejlogičtější cestou je vydávat nové verze pouze pro současný hardware i za cenu ukončení podpory starším zařízením. Touto cestou by nikdo nemohl výrobce nařknout z úmyslného zpomalování starších kousků. Pokud byste chtěli nové funkce, musíte si pak jednoduše pořídit nový přístroj.

Buďte rozumní
Pokud i vy máte pocit, že vaše zařízení už ztratilo svoji rychlost, pokuste se ubránit nutkání nainstalovat nejnovější aktualizace. Nejspíš budete dostávat notifikace o nové verzi, ty ale můžete ignorovat. Raději vypněte volbu automatické aktualizace. Instalujte pouze bezpečnostní záplaty, to poznáte jednoduše z popisu updatu. Pokud ponecháte v telefonu originální verzi systému, měl by vám jet stále bez větších potíží.
Autor článku
Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.