Sluneční erupce způsobily kolaps rádiových signálů
Ochromena byla většina USA, Kanada a část Tichého oceánu
Zemi zasáhla jedna z nejsilnějších vln, kterou Slunce vypustilo
Severní Ameriku zasáhla nepříjemná událost. Většinu radiových a navigačních signálů nebylo možno používat, protože je rušily elektromagnetické vlny způsobené silnými erupcemi na Slunci. Jak vznikají a proč ovlivňují komunikační sítě?
Kde se berou erupce?
Na obloze vidíme Slunce jako jasný zářivý disk jednolité barvy, avšak to neznamená, že celý povrch této hvězdy je na všech místech naprosto stejný. Lze tu nalézt černá místa, která jsou chladnější, než zbytek povrchu. Právě zde nalezneme zdroj slunečních erupcí.
Ve chvíli, kdy se okolo těchto slunečních skvrn začne měnit elektromagnetické pole, dojde k uvolnění obrovského množství energie v podobě erupce. Radiace vzniklá tímto procesem se pak šíří vesmírem a má vliv na naši Zemi, protože ovlivňuje mikročástice v ionosféře, což je část atmosféry mezi 50 až 1000 kilometry nad mořem.
Rádia, navigační a jiné signály fungují na stejném principu jako uvolněná energie. Jsou to elektromagnetické vlny, které mezi sebou interagují a navzájem se mohou ovlivňovat. Nedávná sluneční erupce označená X1.5 tak způsobila výpadek všech těchto signálů na téměř celém území Severní Ameriky a Tichého oceánu. Byla přitom klasifikována jako jedna z nejsilnějších za poslední dekádu, jak píše server Space.com.
Silné výbuchy radiace ze Slunce dosáhnou příští rok svého maxima, neboť se završí sluneční cyklus opakující se každých 11 let. Tyto erupce mají kromě rušení signálu sílu zničit družice na orbitě či ohrozit astronauty na vesmírných stanicích, a proto příslušné organizac věnují velkou pozornost předpovědi vesmírného počasí.