Nezdařilé mise SpaceX, které skončily výbuchem Starship. Znáte je všechny?

Luboš Srb
  • Starship je vesmírná loď, která má vozit lidi na Měsíc, Mars, ale i dále do vesmíru
  • Začátky firmy SpaceX nebyly vůbec jednoduché a úspěšné
  • Podívejte se, které prototypy Starship vybouchly či explodovaly
Starship exploze výbuchy
Starship exploze výbuchy

Je jasné, že vývoj vesmírných raket není žádná sranda a často i to nejpečlivější snažení může skončit naprosto zoufale, tedy výbuchem či pořádnou explozí. Nicméně vesmírné společnosti se každým neúspěchem poučují a při navrhování nových generací raket už stejné chyby znovu neopakují, protože jsou v tom opravdu velké peníze.

SpaceX, kterou založil Elon Musk, si to dobře uvědomuje. Koneckonců také vznikla díky myšlence využívat rakety opakovaně a tím jejich provoz podstatně zlevnit. Ale bez počátečních neúspěchů to prostě nejde, čehož je důkazem i firma SpaceX. Podívejte se, které prototypy Starship vybouchly či explodovaly.

Starship SN1

Samotný začátek SpaceX a jejich vesmírné lodě Starship byl velmi náročný, protože přicházel jeden neúspěch za druhým. První prototyp Starship SN1 se rozpadl na rampě poblíč Boca Chica v Texasu během tlakové zkoušky dusíku 28. února 2020.

Starship SN3

Další neúspěch přišel při tlakové zkoušce u Starship SN3, kde to také nešlo podle plánu. Firma se totiž pokoušela vyzkoušet, zda dokáže palivová nádrž odolat vysokému tlaku velmi studeného paliva, které je natankováno před startem. Jenže 2. dubna 2020 došlo ke zničení rakety.

Starship SN4

29. května 2020 došlo k první opravdové explozi Starship se šlehajícími plameny, konkrétně u prototypu Starship SN4. K selhání došlo jen minutu po krátkém testu raketového motoru Raptor, takže i tentokrát skončila mise ještě na zemi, ale Musk opakoval, že se tím vším učí.

Starship SN7

Neúspěch u prototypu Starship SN7 byl zajímavý tím, že byl předem plánovaný. Ano, čtete správně! Během tlakové zkoušky 23. června 2020 potřebovala SpaceX vyzkoušet opravdovou odolnost palivové nádrže a výbuch byl o poznání efektivnější. Musk uvedl, že přechází z nerezové oceli 301 na pevnější nerezovou ocel 304L.

Starship SN8

Kdo také sledoval naživo let se Starship SN8, tak může potvrdit, že to bylo opravdu dramatické a nezapomenutelné. Prototyp vesmírné lodě vylétl 9. prosince 2020 do výšky 12,5 kilometru, kde vypnul své motory a překlopil se, ovšem před přistáním nedošlo ke včasnému zažehnutí paliva (kvůli nižšímu tlaku v záhlaví palivové nádrže) a motory už nedokázaly zkorigovat přistání, které bylo příliš rychlé. Výsledek? Mohutná exploze, o které se psalo snad ve všech médiích, ale mise byla paradoxně úspěšná a zapsala se do dějin kosmonautiky.

Starship SN9

Vesmírná loď Starship SN9 vylétla 22. prosince 2020 do výšky 10 kilometrů, následně provedla horizontální převrácení, aby simulovala návrat do zemské atmosféry, a po celkových 6,5 minutách ve vzduchu přistála přiliš silně, takže i zde to dopadlo na pohled katastroficky.

Starship SN10

Nadějně už vypadal prototyp Starship SN10, který zvládl celý manévr s vylétnutím do výšky 10 kilometrů, následně i překlopení a přistání na startovací rampě. Jenže 3. března 2021 krátce po přistání došlo k explozi, opět kvůli příliš rychlému přistání. Musk dobře věděl, že bude potřebovat mnohem hladší přistání.

Starship SN11

Podobný osud čekal i následující raketu Starship SN11, která přistávala 30. března 2021 za velmi špatné viditelnosti v husté mlze. Kamery nefungovaly 6 minut a podle všeho došlo k explozi ještě před přistáním nad startovací rampou.

Na který z prototypů Starship a jejich výbuch či exploze určitě nezapomenete? Myslíte si, že u SpaceX uvidíme další katastrofické snímky a že to ještě dlouho potrvá, než budou vesmírné lodě opravdu bezpečné? Podělte se o svůj názor v naší diskuzi pod článkem!

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články