Plán na stažení Mezinárodní vesmírné stanice z orbity je kompletní
NASA projekt svěřila soukromé vesmírné společnosti SpaceX
Co všechno to bude obnášet?
Vesmírná agentura NASA uzavřela stamilionovou smlouvu se soukromou společností SpaceX, jež má během necelých šesti let vyvinout zařízení, schopné stažení Mezinárodní vesmírné stanice z orbity. Dle oficiálních zpráv by se tak mohlo jednat o konečnou podobou dlouho diskutovaného plánu na její bezpečnou a zároveň efektivní likvidaci. Proč je to však nutné?
Existence ISS se chýlí ke konci
Od uvedení Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) do plného provozu a osazení vůbec první lidskou posádkou, je tomu již takřka 24 let. I přes tuto zdánlivě krátkou dobu se však dokázala stát jedním z nejvýznamnějších a nejhodnotnějších center lidského poznání nejen o vesmíru jako takovém, ale i možnosti dlouhodobého vyžití mimo Zemi. O to smutnější je pak zpráva, jež byla před pár dny zveřejněna vesmírnou agenturou NASA, potvrzující její dlouho plánované ukončení a zničení v atmosféře Země.
V oné zprávě dále stojí, že agentura poskytne finanční prostředky v hodnotě zhruba 843 milionů dolarů (asi 20 miliard korun) soukromé vesmírné společnosti miliardáře Elona Muska, SpaceX. Ty mají posloužit k vybudování specializovaného deorbitálního zařízení (USDV), jež bude instalováno na samotné stanici a ve vhodný okamžik odstartuje její sestup do atmosféry a postupný zánik. Mezi odborníky ovšem stále kolují spekulace o tom, jak se k likvidaci postaví představitelé všech patnácti zapojených národů.
Navzdory všem snahám o pravidelnou údržbu a modernizaci ISS je bohužel stále těžší bojovat proti nehostinným podmínkám a vlivům vesmíru. Jen v průběhu posledních let tak kupříkladu došlo hned k několika případům pádu trosek ze stanice na Zemi. Je tedy jasné, že mezi hlavní důvody likvidace po plánovaných třiceti letech provozu patří právě bezpečnost.
Za zmínku ovšem rozhodně stojí také chystané plány agentury NASA na budoucí nahrazení ISS soukromou stanicí mimo nízkou oběžnou dráhu Země. Potenciálně by tak mohlo jít o další důležitý milník ve vesmírném zkoumání.